Бонуси за "бедните" фармацевти, за да не ни лишават от лекарства?
Целта на ЕК е новите препарати да стигат по-бързо до пазара на Източна Европа
Европейската комисия предложи в сряда да бъдат дадени бонуси на фармацевтичните компании, които не делят пазарите на малки и големи, така че новите лекарства да стигат по-бързо до пациентите в Източна Европа.
Идеята се съдържа в дългоочакваната реформа на фармацевтичната индустрия в Европа, чиито правила не са променяни през последните 20 г.
В момента пациентите в Източна Европа чакат средно две години повече от тези в западната част на ЕС, за да получат достъп до най-новите лекарства на пазара. Здравният еврокомисар Стела Кириакиду дори каза, че едва 10% от най-новите медикаменти се пускат в по-малките и по-бедни държави от ЕС в сравнение с по-големите пазари.
Стимули за пускане на нови лекарства и генерици
Затова Европейската комисия ще промени правилата за регулаторна защита на лекарствата, за да стимулира производителите да лицензират новите си продукти едновременно в целия ЕС. В момента всяко ново лекарство има гарантирана защита от 11 години, през което време други производители не могат да го пускат на пазара под различни търговски имена.
Комисията предлага този срок да се намали до 8 години, като компаниите ще получат допълнително още 2 г., ако лицензират продукта си едновременно в 27-те европейски държави, още 1 г., ако той е с допълнителни терапевтични индикации и с по още 6 месеца, ако на пазара няма други медикаменти от същия вид и ако е участвало в сравнителни клинични изпитвания.
Така на теория производителите могат да получат същата защита, но ще трябва да предлагат по-добри условия за пациентите, каза Кириакиду в сряда в Брюксел при представяне на предложението за реформа на лекарствения пазар.
Промените ще позволят на пазара да излизат по-бързо и генеричните лекарства, които са по-евтини и по-търсени, особено в държавите, които искат да намалят здравните си разходи или не разполагат с достатъчно средства.
Предвижда се и намаляване на сроковете за одобряване и лицензиране на лекарства за европейския пазар от средно 400 дни сега до 180 дни.
Нови антибиотици
Европейската комисия предлага революционизиране и на схемата за иновации в разработването на нови антибиотици, тъй като досегашната не дава търсените резултати и фармацевтичните компании нямат интерес да разработват нови антибиотици. Процесът е скъп и сложен, а възвращаемостта - ниска, заради стриктните условия за изписване на антибиотици в ЕС, които ограничават употребата им, съобщи "Дневник".
ЧЕТЕТЕ ОЩЕ
СЗО: На Маршаловите острови и в Микронезия е открит замърсен сироп за кашлица
Вижте кои ваксини са задължителни в България
Жълтите и зелените рецепти стават електронни от 1 юни
В същото време ефектът от антибиотиците с времето отслабва, като се създава антимикробна резистентност, която струва живота на около 33 хил. европейци всяка година и 1.5 млрд. евро на здравните системи на страните членки.
Затова Еврокомисията предлага да се въведе система с т.нар. "прехвърляеми ваучери". Те ще се дават на компаниите, които разработват наистина нови видове антибиотици, а компаниите ще могат да ги прехвърлят към удължаване на пазарната екслузивност на на други свои медикаменти или да ги продават на други фармацевтични компании.