Доналд Тръмп – победителят
Няколко дни след встъпването в длъжност на Джо Байдън на 20 януари 2021 г. в анализ на страниците на вестник “Труд" със заглавие "Поредното завръщане на Доналд Тръмп" разказах за неговото първо голямо завръщане - след като стига на границата на фалита през 1991 г., а американската преса изобилства с писания за неговия крах и заглавия от типа на: “Малкият Доналд най-после е нещастен. Последните дни на Доналд Тръмп”.
Пак там и в редица други публикации аргументирах защо приказките за "политическа смърт" на 45-ия президент са далеч от реалността. И очертах основните насоки на неговата политическа стратегия занапред: изваждане от играта на маломерната, но гласовита анти-Тръмп опозиция в Републиканската партия и консолидация около доктрината „Тръмп“, победа на следващите междинни избори, кандидатиране на Тръмп или про-Тръмп кандидат за вота през 2024 г.
Прогнозирах още: "Политиката на новата администрация неизбежно ще бръкне дълбоко в джобовете на средния американец. Цените на бензина вече литнаха нагоре. Безработицата ще ги последва. Контрастът между икономическия възход при Тръмп и очертаващата се стагнация и обедняване при Байдън ще бъде попътен вятър в платната на 45-ия президент."
Знаех, че тези оценки и прогнози ще срещнат снизходителна ирония от привърженици на старото статукво на неоконсерваторите и либерал-прогресистите. И с типичен порой от обиди и подигравки от соросоидния планктон, чиито познания за политическите процеси в САЩ се свеждат до емисиите на CNN, дописките в New York Times и Washington Post, а от време на време - в Politico и Axios.
Тогава повърхностно-запалянковските разсъждения за мнозина, включително за симпатизанти на Тръмп, звучаха убедително в контекста на незапомнената черна кампания срещу него, изваждането му от водещите социални мрежи, загубата на властта, опита за импийчмънт и пр.
Е, времето мина и днес, в навечерието на междинните избори на 8 ноември, правим равносметка. И тя е следната: Тръмп остана незаобиколим фактор в американската политика, овладя напълно Републиканската партия, MAGA-движението е по-мощно от всякога, а ден преди междинния вот всички проучвания сочат победа на републиканците, за която Тръмп има решаваща заслуга и на този фон се очаква да обяви президентската си кандидатура за 2024 г.
Тоест, вместо да пиша тези редове, спокойно можех да препечатам с днешна дата гореспоменатата моя статия от февруари 2021 г. Не го правя обаче, защото не съм бил прав за нещо важно: в нея пишех, че това ще е "поредно завръщане" на Доналд Тръмп. Но всички видяхме, че Тръмп няма откъде да се завръща, защото просто не си е отивал. През изминалите две години неговото име без прекъсване доминираше американската публичност.
С неизтощима енергия и при неотслабващ интерес продължи да обикаля страната с типичните си многохилядни митинги и консервативни конференции. Не се остави да бъде заглушен. Въпреки че беше изваден от Facebook и Twitter, което мнозина сметнаха за унищожителен удар, Тръмп търпеливо създаде своя социална мрежа - Truth Social - в която има вече близо 10 милиона последователи.
Оттам неговите публикации се цитират и препечатват от всички медии, докато милиони негови привърженици ги разпространяват и във Facebook, и в Twitter. Всъщност, той показа нагледно за втори път, че важни са той и неговите политически идеи, а не медийните ретланслатори. Първият беше преди и след изборите през 2016 г., когато успешно заобиколи медиите, които в мнозинството си воюваха срещу него.
Направи го през социалните мрежи, откъдето общуваше директно със своята електорална база. А вторият - когато Facebook, Twitter и други платформи го забраниха и той успя да ги заобиколи със собствена социална мрежа, от която посланията и позициите му се тиражират ежедневно и масирано навсякъде.
За огромната подкрепа за него в Републиканската партия свидетелстват данните - около 70% искат неговата номинация за 2024 г. Това е безпрецедентна подкрепа за бивш американски президент. Очаквано Тръмп е "кингмейкър" и архитект на очакваната победа на републиканците на 8 ноември. Към нея тръмпистите достигат по сложна траектория.
След решението на Върховния съд на САЩ по делото "Добс" за правото на отделните щати да регулират абортите, сякаш попътният вятър, който имаха дотогава, се обърна в полза на демократите. Чак до края на септември проучванията сочеха крехка преднина на Демократическата партия.
През октомври ситуацията се обърна отново. Тръмп и републиканците успешно насочиха дебатите към инфлацията, безработицата и икономиката. Акцентираха и върху разрастващото се недоволство от либерал-прогресистките извращения, заради които мъже, които се обявяват за жени, превземат женските спортове и ги обезсмислят.
Денонощие преди вота всички прогнози, включително на FiveThirtyEight и Real Clear Politics, сочат, че републиканците ще спечелят мнозинство и в двете камари на Конгреса. В сайтовете за политически залагания, като например PredictIt, дават 74% шанс за републиканско мнозинство в Сената.
Показателно е, че корпоративна Америка предвижда връщане на законодателната власт в ръцете на републиканците. По данни на Федералната избирателна комисия (FEC) редица големи компании (Amazon, Caterpillar и др.), които шумно прекратиха предизборните си дарения за онези 147 републиканци, които оспориха в двете камари президентските избори в отделни щати през 2020 г., сега тихомълком отново подпомагат техните кампании.
На щатско ниво, където и без това републиканците доминират, се очаква леко разширяване на позициите. Сега имат губернатори, т.е. изпълнителната власт, в 28 щата срещу 22 за демократите.
Цялата изпълнителна и законодателна власт е в републиканците в 22 щата, в които живеят повече от 137 милиона души, 41,8% от населението на САЩ. Докато само в 15 щата управлението се доминира изцяло от Демократическата партия – 111 милиона души, т. е. 33,9% от американците. В останалите 13 щата властта е поделена.
Независимо от последните прогнози за пълна победа на републиканците, битката е много оспорвана. Изненади са възможни главно за Сената. Крайният изход ще зависи от щатите Пенсилвания, Невада, Джоржия, Аризона, Ню Хемпшир.
Прочее, на 1 ноември Върховният съд на Пенсилвания се произнесе с решение, което всъщност признава, че президентският вот в щата наистина е бил опорочен, както твърдяха Тръмп и неговите адвокати, и забрани занапред подобни практики.
Законодателни промени в такава посока вече са факт и другаде. Това допълнително галванизира привържениците на Доналд Тръмп. Неговият самолет, Trump Force One, вече е брандиран предизборно. Убедителна победа на 8 ноември ще разстеле "червен килим" за него за 2024 г. Затова следващата дата, за която трябва да се следи, е 14 ноември.
Тогава партийната комисия в Конгреса, която "разследва" протестите от 6 януари, е призовала Доналд Тръмп. Според източници от близкото негово обкръжение, точно тогава той може да обяви своето кандидатиране. Би било в негов стил, но дори и да избере друга дата, ясно е едно - Тръмп вече е победител. Дори и без да чака 2024 г.