Епидемия от менингит като нашия в Конго изби над 100 души за броени седмици

Повече от 1,6 милиона души на възраст между 1 и 29 години бяха ваксинирани през 2016 г.

Топ
13:07 - 02 Декември 2021
1958
Епидемия от менингит като нашия в Конго изби над 100 души за броени седмици

Демократична република Конго обяви в началото на септември, че е възникнала епидемия от менингит в североизточната част на страната, като заразените са 261 души, а починалите вече са 129 за броени седмици. Причинителят на взрива е същият като у нас - Найсерия менингитидис. 

Медицински  тестове, извършени в института „Пастьор" в Париж, потвърдиха наличието на Найсерия менигитидис - един от най-срещаните видове бактериален менингит с потенциал да причини големи епидемии.

Здравните власти разположиха първоначален екип за спешна помощ и с подкрепата на Световната здравна организация (СЗО) се полагат усилия за бързо засилване на реакцията.

„Менингитът е сериозна инфекция и голямо предизвикателство за общественото здраве. Ние действаме бързо, доставяме лекарства и изпращаме експерти, за да подкрепим усилията на правителството да постави огнището под контрол във възможно най-кратки срокове“, каза д-р Матшидисо Моети, регионален директор на СЗО за Африка.

Менингитът се предава сред хората чрез капчици от дихателни или гърлени секрети от заразени хора. Близкият и продължителен контакт или живеенето в тесни помещения със заразен човек улеснява разпространението на болестта. Въпреки че хората от всички възрасти могат да се заразят с менингит, той засяга предимно бебета, деца и млади хора.

Повече от 1,6 милиона души на възраст между 1 и 29 години бяха ваксинирани в мащабна кампания през 2016 г. в Тшопо, който се намира в „колана на африканския менингит”, преминаващ през континента от Сенегал до Етиопия и включващ 26 държави. Африканският менингитен колан е най-уязвимият в световен мащаб към повтарящи се огнища.

В миналото в няколко провинции на Демократична република Конго е имало огнища на менингит. През 2009 г. огнище в Кисангани зарази 214 души и причини 15 смъртни случая.

Менингитът е потенциално фатален и е необходима спешна медицинска помощ при заразяване. Заразеният веднага се приема за подходящо антибиотично лечение, което трябва да започне възможно най-скоро. През годините бяха направени значителни подобрения във ваксините, които са специфични за вида менингит.