ЕС обсъжда затягане на санкциите срещу Русия

ЕС
12:28 - 25 Октомври 2024
823
ЕС обсъжда затягане на санкциите срещу Русия

Европейските дипломати се готвят да затегнат санкциите срещу Русия, очаквайки, че завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом може да подкопае усилията на Запада да изолира Москва. Това съобщи "Ройтерс", позовавайки се на източници, запознати с дискусиите.

Възможните стъпки включват клаузи за идентифициране и спиране на подозрителни доставки на стоки, предназначени за Русия, и по-широки ограничения за превоз на петрол, казаха източниците.

Има също така дискусии за промяна на изискването, според което замразяването на активите на Руската централна банка, най-голямата единична санкция на Запада срещу Москва, трябва да бъде подновявано от европейските столици на всеки шест месеца.

Няколко държави-членки работят върху идеята за клауза, която да се прилага или към стоки от бойното поле, или към по-широк спектър от забранен износ, казаха трима дипломати от ЕС.

Клаузата ще позволи на митническите служители да задържат пратки, ако крайната дестинация изглежда нелогична, като например пресичане на Русия, за да се стигне до централноазиатски страни.

Всяко смекчаване от страна на Вашингтон би поставило Европа в трудна позиция, тъй като именно Съединените щати, с широки правомощия да наказват нарушаването на санкции в световен мащаб, са тези, които основно налагат правилата.

Европейският съюз сега се опитва да намери собствени средства, за да засили правоприлагането и да засили ограниченията си срещу Русия.

Няколко държави също обсъждат ограничаване на "неправилното етикетиране" на продукти, предназначени за Русия, като търсят по-точни описания. Балтийските държави, които граничат с Русия, отдавна се оплакват, че износителите използват митническите кодове на ЕС.

Държавите-членки на ЕС провеждат предварителни дискусии за формата на 15-ия пакет от санкции след месеци на застой, откакто Будапеща пое кормилото на 1 юли.

Най-малко 45 кораба се очаква да бъдат добавени към списъка със санкции на ЕС, тъй като западните съюзници се стремят да засилят тавана на цените на руския петрол от Г-7, каза един източник. Западните служители на санкциите смятат, че насочването към конкретни танкери е най-добрият начин да се ударят повече приходите от руски петрол.

Западните сили също започват да оказват натиск върху страните, в които са регистрирани танкерите, казаха източници на "Ройтерс".

ЕС също иска да разшири използването на клаузата "Не за Русия" в следващия кръг от санкции.

Това би задължило дъщерните дружества на компании от ЕС в трети страни да забранят реекспорта на определени стоки за Русия, включително такива с двойна употреба за военни цели, както и боеприпаси и огнестрелни оръжия.

Няколко държави, както и Европейската комисия, се стремят да ограничат допълнително другия внос на енергия в Европа от Русия, включително вноса на втечен природен газ (LNG), който се увеличи през последните месеци.

Белгия, Франция и други поискаха от Комисията да предложи начини за увеличаване на проследяването на руския LNG към блока.

Според източниците на агенцията европейските дипломати ще изчакат до края на годината, преди да обсъдят сериозно нови ограничения: до този момент европредседателството ще премине от Унгария, която блокира много инициативи, към Полша, която заема много по-твърда позиция.