ЕС поддържа офертата си към Тръмп за нулеви мита
Европейският съюз предпочита споразумение със САЩ за тарифните ограничения в търговията, каза Фон дер Лайен

Митата налагат огромна цена за европейските бизнеси и потребители, отражението за световната икономика ще бъде огромно, заяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя съобщи, че ЕК подготвя списък на възможните действия в отговор на обявените миналата седмица мита от страна на САЩ. Предпочитаме договорено решение, отбеляза Фон дер Лайен.
Председателят на ЕК каза, че ЕС отдавна е предложил отдавна нулеви мита за индустриалните стоки, но досега не е получил адекватен отговор от Вашингтон. Винаги сме готови за добра сделка, това предложение остава в сила, каза Фон дер Лейен. Това е повратна точка за САЩ, но сме готови за преговори, готови сме и за ответни мерки и действия срещу непряко отражение на митата, каза тя.
Има възможност за сделки за намаляване на митата, но Европейският съюз трябва да намали нетарифните си търговски бариери, каза междувременно съветникът на Тръмп по търговските въпроси Питър Наваро. Една от нетарифните бариери, налагани от ЕС, е облагането с ДДС, уточни той.
Вчера милиардерът Илон Мъск, член на правителството на президент на САЩ Доналд Тръмп, изрази надеждата си да има зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка с нулеви мита. Той заяви това на конгрес на италианската антимигрантска партия "Лига" във Флоренция.
"Според мен в идеалния случай трябва да се насочат към ситуация на нулеви мита, като по този начин се създаде зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка", каза Илон Мъск по време на видеоконферентно включване.
"Надявам се, че САЩ и Европа ще успеят да установят едно много добро партньорство", каза още американският магнат, отговаряйки на Матео Салвини, един от безусловните му почитатели, лидер на крайнодясната партия "Лига" и вицепремиер в ултраконсервативното италианско правителство.
Миналата сряда Тръмп обяви 20-процентно мито върху стоките, влизащи в САЩ от Европейския съюз. Още тогава, а и преди това европейски лидери заявиха, че биха предпочели ЕС да преговаря за постигане на споразумение, но и че Съюзът е готов да предприеме ответни мерки, ако е необходимо, включително със собствени мита, облагане на услугите и насочване към американските технологични фирми.
Разнообразяването на търговските ни отношения е особено важно, каза също днес Фон дер Лайен, която прие премиера на Норвегия Юнас Гар Стьоре. Тя отбеляза на съвместна пресконференция с него, че ЕС и Осло търсят общи решения по общите предизвикателства.
Фон дер Лайен наблегна на това, че Норвегия е част от единния европейски пазар и това няма да се промени. И допълни, че Норвегия ще може да участва в съвместните обществени поръчки в ЕС в областта на отбраната.
Има ли простор за сделка
ЕС силно предпочита преговори със САЩ за митата, но не можем да чакаме безкрайно, заяви днес еврокомисарят по търговията Марош Шефчович на пресконференция след заседание на Съвета на ЕС по външни работи в Люксембург.
Шефчович уточни, че тази вечер държавите от ЕС ще получат списък с предложения за европейски ответни мерки на митата на САЩ. По неговите думи, ако бъдат одобрени, тези мерки се очаква да влязат в сила от следващата седмица.
Шефчович поясни, че митата на САЩ засягат 70 на сто от износа на ЕС или стоки за около 380 милиарда евро. Готови сме да използваме всяко средство за защита на единния пазар, с което разполагаме, каза еврокомисарят. Той добави, че ЕС не е склонен да преразгледа политиката си за ДДС.
От своя страна директорът на националния икономически съвет към Белия дом Кевин Хасет обяви, че Тръмп е разговарял с лидери на страни от целия свят и е готов да изслуша предложения за "страхотни" сделки относно митата, които налага.
"Той (Тръмп) удвоява нещо, което знае, че работи. И ще продължи да го прави", заяви Хасет пред телевизия "Фокс нюз".
"Но той (Тръмп) ще се вслушва и в нашите търговски партньори. Ако те дойдат при нас с наистина изгодни сделки, които дават предимство на американските производители и на американските фермери, аз съм сигурен, че той ще ги изслуша", посочи още Хасет.