Евроинспектори идват на проверки за чумата

Заместник на Танева призна провал на мерките срещу заразата

Икономика
14:42 - 08 Август 2019
2666
Евроинспектори идват на проверки за чумата

От 21 септември до 3 октомври България ще бъде подложена на проверка за мерките, които предприема в борбата срещу африканската чума по свинете, обяви пред БНР министърът на земеделието Десислава Танева. В началото на седмицата тя бе в Брюксел, за да търси финансова помощ за ограничаване на заразата от африканска чума по свинете. Нямам притеснения в това отношение, защото мерките, които прилагаме, са одобрени от Еврокомисията. Съществува специална пътна карта, допълни тя. Ще има одит от Европейската комисия по отношение на мерките, които прилагаме за африканската чума по свинете, допълни Танева.

България е поискала от Европейската комисия спешно да получи 11 млн. евро, с които да бъдат изплатени обезщетения на собствениците на заразени с африканска чума свинекомплекси, където прасетата се избиват, и вече са унищожени 80 хил. от общо 126 хил засегнати животни. Очаква се до 30 дни помощта да бъде одобрена, като се търсят начини от европейския бюджет да се отпуснат средства за компенсация и на стопани на регистрирани малки обекти за отглеждане на прасета, които също са заразени и подлежат на евтаназиране.

Страната ни ще получи от Брюксел и 2.9 млн. лв. за покриване на най-неотложните нужди за прилагане на мерките за спиране на заразата. С тях ще се купи лабораторно оборудване и ще се извършват и проби за наличието на болестта. Финансовата помощ бе обявена от земеделското министерство след среща на агроминистъра Десислава Танева с еврокомисаря по здравеопазването Витянис Андрюкайтис в Брюксел.

Компенсациите са за всички регистрирани свиневъди. Половината от разговорите в Брюксел бяха да обясняваме какво представляват незаконните стопанства. Подобно понятие за ЕК не съществува, уточни министърът. Според нея законът позволява в лични стопанства тип "заден двор" да се отглеждат до 5 прасета за угояване без свине майки.

Междувременно зам.-министърът на земеделието Янко Иванов призна, че властта се е провалила в опитите да ограничи популацията от диви прасета, които се оказаха основен преносител на африканската чума. Омбудсманът Мая Манолова също разви тезата, че управляващите са абдикирали от проблема. "Въпреки разясненията и обещанията за справяне с кризата гражданите нямат доверие в институциите, съмняват се в необходимостта от крутите мерки, чувстват се като изкупителна жертва и заплащат жестока цена. Вместо бърза реакция и умни решения трайното впечатление е, че се абдикира от борбата с чумата и се прехвърля изцяло отговорността върху собствениците, нареждайки им сами да унищожат животните си. В същото време няма посочени места къде да бъдат заровени остатъците, което крие опасност от сериозни екологични щети", написа тя във фейсбук профила си.