Франция дава 600 бомби на Украйна

Украйна
11:56 - 12 Ноември 2024
1833
Франция дава 600 бомби на Украйна

Франция ще достави 600 бомби AASM на Украйна преди края на 2024 г., става ясно от документ на Националното събрание.

В отговор на нарастващото търсене Министерството на въоръжените сили на Франция има за цел да увеличи производството, като планира да произведе 1200 бомби AASM до 2025 г., за да попълни запасите и да подкрепи отбранителните усилия на Украйна, гласи бюджетната рамка за отбраната.

Добавя се още, че Париж трябва да достави на украинските въоръжени сили преди края на 2024 г. 600 бомби, които са в края на експлоатационния си срок. Става въпрос за модулно въоръжение "въздух-земя".

"През 2024 г. са поръчани допълнителна партида ракети „въздух-въздух“ с голям обсег METEOR и допълнителна партида ракети „въздух-въздух“ MICA NG. През 2024 г. беше доставена и партида преоборудвани ракети за прехващане „въздух-въздух“ MICA. 2025 година ще бъде решаваща и за попълването на ракетите SCALP, предадени на украинския партньор", пише в документа.

Друга важна новина за подкрепата на партньорите за Украйна е, че германският оръжеен концерн Rheinmetall и сателитната компания ICEYE ще доставят на Киев сателитни снимки. Двете фирми обявиха начало на сътрудничеството си през септември тази година.

"За да отговорят на спешните нужди на Украйна от възможности за сателитно разузнаване (SAR), Rheinmetall и Украйна, подкрепени от германското правителство, подписаха договор. Споразумението допълнително увеличава данните SAR и другата подкрепа, която Украйна получава от ICEYE по време на войната", се посочва в съобщение на сайта на Rheinmetall.

От началото на октомври 2024 г. Украйна получава нови сателитни изображения, направени от сателитите Synthetic Aperture Radar (SAR) на ICEYE. Информацията дава основа за вземане на решения и оперативно планиране от страна на украинските въоръжени сили. Киев може да използва целия сателитен парк на ICEYE. От 2018 г. насам компанията е изстреляла 38 спътника. Те предлагат предимство пред конвенционалните спътници, тъй като могат да генерират изображения с висока резолюция - независимо от метеорологичните условия. Снимките са много подробни и позволяват да се идентифицират дори най-малките обекти на земната повърхност. Това може да донесе решаващи предимства на въоръжените сили по отношение на наблюдението, откриването на цели, разузнаването или собственото им позициониране на бойното поле.

През юни 2024 г. базираната в Дюселдорф технологична група обяви участието си в най-големия в света флот от сателити за радиолокационно разузнаване.