Франция предприема действия, ако търговците на дребно на хранителни стоки не намалят цените
Цените са скочили с рекордните 15,8 на сто през март спрямо предходната година
Френският министър на финансите Брюно Льо Мер обеща днес да предприеме действия срещу търговците на дребно на хранителни стоки, ако те не прехвърлят понижаването на цените на стоките на едро върху потребителите, които се борят да се справят с нарасналите разходи за живот, предаде Ройтерс.
Глобалните цени на едро на хранителните стоки са се понижили, но френските търговци на хранителни стоки на дребно и доставчиците им са се споразумели за средно увеличение на цените от 10 на сто в годишните преговори от март, които и според двете страни са били необходими, за да се покрият по-високите производствени разходи.
Льо Мер нееднократно призова през последните дни и двете страни да подновят преговорите, за да гарантират, че спадът на цените на едро на хранителните стоки ще достигне и до потребителите.
"Ако (търговците) не направят това, то ние ще ги призовем във финансовото министерство, а, ако и това е недостатъчно - ще използваме всичките си правомощия,
за да гарантираме, че големите промишлени компании ще прехвърлят този спад и върху крайните потребители". Това заяви Брюно Льо Мер по време на посещение в компания в Северна Франция.
Той не уточни точно какви действия се предвиждат, но френските органи за защита на потребителите и конкуренцията отговарят пред Льо Мер, припомня Ройтерс.
Поставено под натиск заради прокарването на непопулярната пенсионна реформа, правителството на президента Еманюел Макрон полага усилия да покаже, че се справя с всекидневните проблеми на хората като покачващите се цени на хранителните стоки.
В резултат на споразумението между търговците на дребно и доставчиците цените на хранителните стоки във Франция са скочили с рекордните 15,8 на сто през март
спрямо предходната година, ограничавайки спада на общата инфлация в страната само до 6,6 на сто, която в противен случай би се понижила още заради по-ниските цени на енергията.
Повишението е факт, макар и глобалните цени на хранителните стоки да са намалели през март за 12-и пореден месец и са се понижили с 20,5 спрямо рекордния си максимум, година след руската инвазия в Украйна, според данните на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
"Не разбирам защо, когато цените скочат, компаниите веднага пристъпват към повишение, но, когато цената на пшеницата се понижи, са нужни три месеца, за да поевтинеят макаронените изделия. Това е неприемливо", коментира Льо Мер.