Кирил Петков: Мораториумът върху цената на тока може да падне преди март

Политика
19:11 - 19 Декември 2021 (обновена)
4276
Кирил Петков: Мораториумът върху цената на тока може да падне преди март

Мораториумът върху цената на тока може да падне преди март. Той ни дава време, за да направим нужния анализ на системата и да видим дали няма скрити резерви, заяви премиерът Кирил Петков в предаването "120 минути" по Би Ти Ви.

„Не ни хареса новината, че в деня, в който се заклехме, идва новината, че парното на софиянци се вдига с 30 процента, а токът на всички с двуцифрено число", каза  премиерът.

„Критикуваха ни за мораториума, но искаме да проверим дали няма течове по системата. Не може сметките да се плащат от битовите потребители. Това е най-лесно. Философията ни е друга“, заяви Петков.

„Трябваше време за този анализ. Това, че ГЕРБ го внесоха и то с грешна дата, за да си направят игричка, не беше най-добрата първа крачка, но ни дава нужното време за този анализ. Затова го подкрепихме от парламентарната група", коментира Петков. 

Парламента трябва да направи промени в състава на Комисията за енергийно и водно регулиране, в която има членове с изтекъл мандат, отбеляза Петков.

„Не соча с пръст, но казвам, че не е нормално точно в деня, когато се заклехме да се вдигнат цените“, коментира премиерът по отношение на регулатора. 

"КЕВР е независим като орган, има много правомощия, които не изпълнява. Може да направи пълни инспекции на всички по веригата, за да види дали всичко е обновено и разходите им са същите. КЕВР трябва да има истински регулиращи правомощия, а не просто да е печат върху новата цена на тока, която му поискат. Надявам се да се сложат 40 одитора и те да си вършат работата", допълни премиерът. 

Темата за скъпите ток и газ е обсъдена през почивните дни с ресорния енергиен министър и още този понеделник или до края на седмицата ще бъде обявен механизъм за компенсиране на бизнеса, съобщи Петков.

По думите му помощта ще бъде процент от цената на електричеството и не е редно да е еднаква сума за всички, а да се въведе ясен модел за подпомагането.  "Целта е да субсидираме фирмите, които имат нужда. Все пак имаме определен бюджет. Няма да дотираме фирми, които са си договорили ниска цена на енергията", каза Петков и допълни, че ще бъде въведен "под и таван" и фирмите, които попадат между тях, че ще получат помощ.

„Искаме да проверим какво става с азерския газ, откъде идва пикът при цените на тока", коментира Петков.

В кабинета обсъждат как да купят целия азерски газ, който е договорен, който в момента е с 60% по-евтин от синьото гориво, което купуваме от "Газпром" в момента. "Така дупката, която ще трябва да менажираме ще е различна", каза Петков.

Това ще е тема и на разговор „с гръцкия премиер Мицотакис, който пристига този понеделник в София, както и с азерските ни партньори", каза Петков.

"Газпром" едва ли ще се съгласи да предоговаря цената на газа, тъй като договорът им България изтича следващата година, коментира Петков.

Премиерът коментира и въпроса за оставтката на главния прокурор Иван Гешев. "Понеже има разделение на властите, дали да подаде оставка, е избор на Гешев. Аз лично се надявам, че той би избрал възможността да се оттегли сам. Това ще спести много време за всичките процедури, които иначе са доста комплексни, но това е негов избор", коментира Кирил Петков.

Той подкрепя министъра на правосъдието Надежда Йорданова и отново бе категоричен, че абсолютен приоритет на неговото правителство ще бъде борбата с корупцията без значение на какво ниво.