Китайката Клои Чжао грабна "Оскар", родината я цензурира

Култура
10:23 - 26 Април 2021
3612
Китайката Клои Чжао грабна "Оскар", родината я цензурира

Клои Чжао влезе в историята като първата азиатка и едва втората жена с награда "Оскар" за най-добра режисура, но постижението й не беше отразено от телевизията в родния й Китай, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Китайските медийни регулатори решиха през април да не предават церемонията за наградите "Оскар" на стрийминг платформите. Чжао беше критикувана в родината си заради коментари за политическата система, в които според твърдения в социалните мрежи е обидила Китай. Някои дори повдигнаха въпроса дали тя може да се нарича китайка, предаде БТА. 

В Хонконг наградите "Оскар" не бяха излъчени на живо по телевизията за първи път от 50 години по търговски причини. В Шанхай достъпът до излъчваното на живо шоу беше блокиран почти два часа.

Въпреки това новината за наградите на Клои Чжао се разпространи в интернет. Мнозина одобриха благодарствената й реч с цитит от поема, написана през 13-и век, която тя е учила като дете, както много други китайчета - "хората са добри по рождение".

Клои Чжао е родена в Китай и е живяла в Пекин до 14-годишна. След това учи в пансион в Лондон. Завършва гимназия в Лос Анджелис, а след нея филмова школа в Ню Йорк.

Родената в Китай режисьорка от САЩ Клои Чжао сътвори история на 93-тите награди "Оскар", ставайки първата азиатка и втората жена, удостоена с режисьорския приз, съобщават световните агенции.

39-годишната Чжао получи първия си "Оскар" за елегичната история "Земя на номади", проследяваща пътешествие из американския Запад на фона на икономически сътресения и личната мъка на главната героиня (в ролята Франсис Макдорманд). Макдорманд триумфира за трети път в кариерата си с актьорски "Оскар".

Клои Чжао е родена в Китай и живее в Пекин до 14-годишна възраст, когато е записана в пансион в Лондон. Завършва гимназия в Лос Анджелис, след което учи във филмова школа в Ню Йорк.

Чжао е първата цветнокожа жена с номинация за режисьорски "Оскар". Тя беше номинирана по-малко от месец след като получи "Златен глобус" за режисура, ставайки едва втората дама и първата цветнокожа жена с подобен успех.

Първият филм, режисиран от Клои Чжао, е "Песните, на които ме научи брат ми". Зад гърба си режисьорката има няколко независими проекта, сред които "Ездачът" и "Земя на номади". Следващият е коренно различен - Чжао застава зад камерата, за да заснеме филма "Вечните" от киновселената на "Марвел".

В проточилия се награден сезон, в който да се прогнозира изявен фаворит беше истинско предизвикателство, Клои Чжао все пак успя да се открои със своята драма "Земя на номади".

Нискобюджетната продукция, очаровала критиката, получи шест номинации за "Оскар". Рекордните четири от тях бяха за Клои Чжао - за режисура, адаптиран сценарий, монтаж и като продуцент на номиниран в топ категорията филм.

С четирите си номинации в една и съща година Чжао изпревари София Копола и Фран Уолш, всяка от които получава по три през 2003 г.

До миналогодишните награди на киноакадемията едва пет жени бяха номинирани в категорията за най-добър режисьор и никога две в една и съща година. Тази година две дами - Клои Чжао и Емералд Фенъл, по-рано сътвориха история с номинациите си съответно за "Земя на номади" и "Момиче с потенциал", тъй като е известно, че жените зад камера по традиция са пренебрегвани от киноакадемията. В тази насока все още има място за напредък. Досега за режисьорския приз никога не е била номинирана афроамериканка. Тази година подобен шанс имаше актрисата Реджина Кинг с режисьорския си дебют "Една нощ в Маями", но в крайна сметка тя не попадна в надпреварата.

До победата на Клои Чжао само една жена в историята на "Оскар"-ите беше печелила приза за най-добър режисьор - Катрин Бигълоу за "Войната е опиат" (2009).

Освен Клои Чжао за "Земя на номади" и Емералд Фенъл за "Момиче с потенциал" в категорията за най-добър режисьор бяха номинирани още Дейвид Финчър за "Манк", Лий Айзък Чънг за "Минари" и Томас Винтерберг за "Още по едно".