Маестро Карталов празнува юбилей между Италия и Скопие

Софийска опера пожела на директора да продължи да бъде визионер

Култура
14:45 - 15 Септември 2023
5495
Маестро Карталов празнува юбилей между Италия и Скопие

Директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов празнува 75-я си юбилей днес на работното си място сред многобройната трупа. Маестрото е за един ден в София, тъй като е зает с международни ангажименти. Вчера изтъкнатият режисьор се върна от италианския град Бусето, където бе член на жури на международен певчески конкурс. В града е живял великият италиански композитор Джузепе Верди.

Утре маестро Карталов пък заминава за столицата на Република Северна Македония - Скопие, където ще се състои премиерата на най-новата му постановка - съвременната македонска опера “Лидия от Македония”, написана през 2001 г. от композитора Ристо Аврамовски. С този спектакъл Националната опера и балет в Скопие открива новия сезон.

Вече над 20 години изтъкнатият режисьор, преподавател и арт мениджър неуморно ръководи Софийска опера, като непрекъснато разширява репертоара й.

От екипа на Операта пожелаха на директора много здраве, вдъхновение и нови необичайни творчески пътеки. "Продължавайте да бъдете все такъв визионер и следвайте своята житейска и обществена мисия! На многая лета!", написаха от трупата в социалните мрежи.


Пламен Карталов завършва Държавната музикална академия в София, по-късно специализира оперна режисура в Германия и кинорежисура в Националната академия за театрално и филмово изкуство в София. Новаторският му размах покрива широк диапазон от стилове и автори. Още като студент в София основава първия камерен оперен театър - сега Камерна опера – Благоевград.

Пламен Карталов създава впечатляващи със сценичната си интерпретация произведения от българските композитори Панчо Владигеров, Любомир Пипков и Иван Спасов. По негова инициатива се осъществяват грандиозни зрелищни оперни постановки на открито – „Ивайло“ от Марин Големинов и „Цар Калоян“ от Панчо Владигеров, поставени на „Сцената на вековете“ на историческата крепост Царевец във Велико Търново, на същото историческо място, където се развива оперното действие.

По случай 400 години от рождението на оперното изкуство (1997 г.), Пламен Карталов създава фестивала „Опера на площада“, с който превръща най-големия софийски площад – „Александър Батенберг“, в сцена за мащабни оперни спектакли на открито, привличащи оперна публика от цял свят („Аида“, „Атила“, „Кармен“, „Княз Игор“, „Турандот“, „Севилският бръснар“, „Сватбата на Фигаро“, „Цар и дърводелец“, „Мадам Бътерфлай“ и др.). Създава и летния фестивал „Опера в парка“.

За първи път в България режисьорът осъществява своя грандиозен проект – реализацията на гениалната тетралогия „Пръстенът на нибелунга“ от Рихард Вагнер, посветена на 200-годишнината от рождението на композитора. От 2010 г. насам, всяка година поставя по едно заглавие от цикъла (”Рейнско злато“, „Валкюра“, „Зигфрид“), а през юни 2013 г., след премиерата на „Залезът на боговете“ (22 май 2013 г.), се играят неговите постановки на всичките части на прочутата тетралогия.

„Пръстенът на нибелунга“ се играе за първи път в България и на Балканите и с неговото поставяне Софийската опера и балет се включва в световните тържества, по случай 200-годишнината от рождението на Рихард Вагнер.

Тази година Софийска опера организира грандиозен Вагнеров фестивал, а поводът бе 210 години от рождението на великия немски композитор. Акад. Пламен Карталов представи нов прочит на тетралогията "Пръстенът на нибелунга" - "Рейнско злато", "Валкюра“, "Зигфрид", "Залезът на боговете". Почитателите на Вагнер се насладиха и на още три опери, поставени от българския режисьор - "Тристан и Изолда", "Парсифал" и "Летящият холандец". 

Като режисьор Пламен Карталов гостува в САЩ, Египет, Австралия, Гърция, Кипър, Малта, Сърбия, Хърватия, Северна Македония, Румъния, Полша, Чехия, Унгария, Турция, Германия, Швейцария, Италия, Япония и др. Има реализиран обширен репертоар – поставя заглавия от Верди, Пучини, Масне, Делиб, Понкиели, Бизе и много още композитори.

Под негово ръководство за първи път Националната опера се представя в Бразилия и Япония. Изгражда традиционни взаимоотношения с Япония в областта на музикално-сценичното изкуство. През месец октомври 2008 г. Софийската опера гостува за четвърти път в Япония с новите постановки „Бал с маски“ и „Турандот“.

Основател е на първия по рода си за България проект „Концерти за бебоци“ – концерти за деца до 3-годишна възраст.

Голям е приносът на акад. Карталов за професионалното израстване и международната кариера на много млади артисти. Заедно със световноизвестния бас Борис Христов основава Българската академия за изкуство и култура в Рим. Провежда майсторски класове в различни страни. Преподава режисура и актьорско майсторство в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.

Многократно е канен за жури на авторитетни международни конкурси за млади оперни певци. Участва в европейски конференции с доклади по творчески, организационни и управленски въпроси на оперния театър.