Мария Спираки: България държи 45% от пазара на специални масла в света

Според нов регламент на ЕК нашето розово масло може да попадне в категорията на опасните вещества

Новини
13:42 - 22 Май 2023
2714
Мария Спираки: България държи 45% от пазара на специални масла в света

Българското розово масло може да попадне в категорията на опасни с химичния си състав вещества. Това предвижда регламент, подготвян от Европейската комисия.

Това беше и поводът България да започне кампания, с която да докаже чистотата на розовото масло. Кампанията стартира от Казанлък, където вече започна прибирането реколтата на маслодайната роза дамасцена.

Българското розово масло, произведено в Долината на розите, е изключително ценно и няма аналог в света.

Подобно твърдение може да преобърне бизнес, развиван от векове.

„Важно е да се запази човекът и околната среда от всички вредни вещества. На второ място е важно да се запази конкретната природа на всяко етерично масло, да се разгледат научните аспекти… Следва да вземем предвид конкретиката на всяко етерично масло и да вземем предвид целия отрасъл на това етерично масло”.

Това заяви евродепутатът Мария Спираки от ЕНП в студиото на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

По думите ѝ биоикономиката е един от най-важните отрасли в цялата европейска икономика и в Зелената сделка.

„В Европа 80 млрд. евро са свързани с райони като България, Испания, Франция, Гърция. България държи 45% от пазара за етерични масла в света.

Затова трябва да пазим този поминък и тази позиция. Наша работа е да запазим и разширим тези предприятия”, каза Спираки.

За вчерашната акция на партия „Възраждане”, чиито симпатизанти заляха сградата на ЕК в София с червена боя, тя каза: „Европа е тук, за да създава работни места и България има привилегията да принадлежи към този важен клуб. Затова е важно да имате проевропейско правителство”.

Кметът на Казанлък Галина Стоянова поде кампания за опазване на розовото масло от ноември 2022 г., когато е получила писмо за промяна в евродирективата.

„Нашите евродепутати направиха конкретна промяна в Доклада, който ще бъде в Комисията по околна среда на Европарламента. Предстои среща с Асоциацията на етерични масла. Засегнати са Испания с лимоните, Италия, Франция – целият ЕС, всички региони, които произвеждат етерични масла

са заинтересовани да бъде представено като биологична субстанция, а не като съставка от химични елементи”,

каза Стоянова.

„Не мисля, че в ЕС всички важни въпроси са решени, за да се вглеждаме в етикетите на етеричните масла. Това засяга най-вече малките производители, които ще загубят възможността да работят изцяло в този традиционен бранш”, каза кметът на Казанлък.