На фона на протести: Тръмп пристигна във Вашингтон за клетвата си
Доналд и Мелания пътуваха със самолет предоставен от Джо Байяадън
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп пристигна във Вашингтон за утрешната церемония по встъпване в длъжност. Тръмп и съпругата му Мелания се отправиха към американската столица със самолет, предоставен от Джо Байдън, вместо с частен самолет. Завръщането на Тръмп беше посрещнато с протестни демонстрации. Днес се очаква той да участва в митинг на свои привърженици в спортна зала с капацитет 20 хиляди души.
Пищно парти с отбрани 500 гости - веднага след пристигането си във Вашингтон, Доналд Тръмп се отправи към голф клуба си в Стърлинг, Вирджиния. А докато Тръмп празнува историческото си завръщане в Белия дом, хиляди се събраха на протест срещу него - не само във Вашингтон, а и в цялата страна.
Активисти в защита на правата на жените, срещу расизма и за политиките за борба с климатичните промени. Всеки от демонстрантите беше със своя кауза, много от тях дойдоха с децата си.
"Тук съм, защото обичам страната си. Предците ми са дошли тук още през 17 век, борили са се за тази държава още преди тя да е основана и като виждам в какво се превърна преди 4 години под управлението на Доналд Тръмп и какъв потенциал имаше, съм много разтревожена. Защитавам завета на предците ми като протестирам", каза Денис Донахю - протестираща от Вашингтон.
"Всички протестират за всичко, за всичко, зад което Доналд Тръмп и неговото движение стоят", каза Диди - протестираща от Финикс.
"Иска ми се да протестирам и да се възпротивя срещу една много лоша администрация, особно за разнообразието и политиките на включване. Искам да покажа на дъщеря си, че съм готов да се изправя и да се боря за това, в което вярвам", коментира Демани - протестиращ от Маями.
Някои от демонстрантите носеха розови шапки, които се появиха за първи път на протеста срещу първата инагурация на Доналд Тръмп през 2017 година. Тогава шествието се наричаше "Марш на жените", а сега - "Марш на народа". Тогава във Вашингтон се събраха половин милион, а сега бяха под 50 000.
"Хората са по-разочаровани и по-гневни. Отново сме тук на протест, не упяхме да постигнем желания напредък и сме по-гневни. Вярвам, че като общност осъзнаваме, че имаме повече причини да сме тук - затова не е просто марш на жените, а марш на народа, всички имаме глас и трябва да го изполваме", каза Кармен.
Но и през 2016, и миналата година Тръмп два пъти победи жени - първо Хилари Клинтън, а сега и Камала Харис. В интервю за Ен Би Си той казва, че утрешната церемония ще покаже единство и сила, повтори обещанията си за действия срещу миграцията, подкрепа за Израел и предупреждение към премиера Бенямин Нетаняху да не се нарушава примирието, обеща и следващата седмица да посети Лос Анджелис, където хората още страдат след опустошителните пожари.
Очакванията за втория мандат на Тръмп преди инагурацията очертават две паралелни вселени - на тези, които го подкрепят и на тези, които са против него, казва професорът по политическа комуникация Пийт Лодж от университета "Джордж Вашингтон"
"Американците имат много различни очаквания. Тези, които гласуваха за Тръмп очакват незабавна промяна, цените да паднат и автомати„но животът им да стане подобър. Това няма да се случи. Всички, които са против него смятат, че настъпва незабавно гибел и Америка ще стане фашистка държава - тоа също няма да се случи. Това, което ще се случи е да има много шум, много шоу - Доналд Тръмп обича шоуто, знае как да продава. Зад всичко това ще има действия, които ще променят позицията на Съединените щати на глобалната сцена - ще има политики срещу терористите, срещу имиграцията. Но най-вече ще има много шум и много заслепяващи светкавици. Важно е да внимаваме какви ще са политиките и какво стои зад тях", коментира проф. Лодж.
Но преди да видим политиките, ще станем свидетели на историческо събитие - за първи път от 40 години церемонията по встъпване в длъжност ще е на закрито и светът е в очакване на чуе посланията на бъдещия президент.