Над 51 000 домакинства студуват без руски газ в Приднестровието
Повече от 51 000 домакинства останаха без газ, а 1500 жилищни сгради са без отопление в проруския сепаратистки анклав в Молдова, съобщиха властите, цитирани от "Ройтерс".
Това се случи, след като миналата седмица Украйна отказа да удължи споразумението за транзит с Русия.
Приднестровието - предимно рускоговорящ сепаратистки регион по протежение на украинската граница, получаваше руски газ през Украйна в продължение на десетилетия и го използваше за производство на електричество, продавано и на останалата част от Молдова, което осигуряваше 80% от електроенергията на страната.
Този газ обаче беше прекъснат заедно с потоците към Централна и Източна Европа, които спряха на Нова година, след като Киев отказа да удължи сделката за транзит, която продължи през почти трите години война между Русия и Украйна.
Правителството на Приднестровието докладва в "Телеграм", че към днес сутринта към общо 122 населени места са прекъснати доставките на газ и само малки количества се доставят в някои апартаменти за готвене. Властите наредиха на учебните заведения да не отварят отново след зимните ваканции, като поне 131 училища и 147 детски градини останаха без отопление.
"Няма нито един човек в Приднестровието, който да е виновен за тази ситуация - всичко е външен фактор", изтъкна президентът на администрацията на региона Вадим Красноселски.
Газопроводът през Украйна отдавна е основният начин, по който Русия подкрепя сепаратисткия регион, който се освободи от контрола на централното правителство на Молдова в кратка война през 1992 г. и в него все още са разположени 1500 руски войници.
Молдова, която има прозападно правителство, стремящо се към членство в ЕС и НАТО, обвинява Москва, че се опитва да подкопае нейната независимост, включително чрез манипулиране на сепаратистите - нещо, което Русия отрича.
Откакто руският газ беше спрян с новата година, Молдова внася около 60% от енергийните си нужди от съседна Румъния. Тя твърди, че е предложила да помогне на сепаратистите с доставки на газ.
Красноселски нарече съобщенията за подобно предложение за помощ "лъжи" и изтъкна, че целта на Молдова е "удушаването" на анклава.
"Няма предложения за помощ от Молдова или други държави", отрече той и призова жителите да използват дърва за огрев.
Правителството на Молдова обвини за енергийната криза руския гигант "Газпром", който е отказал да доставя договорен газ за Молдова по алтернативен маршрут.
"Газпром" заяви, че ще спре износа за Молдова на 1 януари поради неплатени дългове, според Москва в размер на общо 709 милиона долара. Молдова оспорва това и определя цифрата на 8,6 милиона долара.