Над 700 000 сгради у нас се нуждаят от саниране
Според МРРБ до 2030-та година трябва да бъдат обновени около една пета от тях
Около 704 хиляди са обитаваните жилишни сгради, чиято енергийна ефективност трябва да бъде подобрена, показва анализ за състоянието на жилищния фонд у нас по поръчка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Сред сградите най-много са еднофамилните къщи – 650 хиляди, 55 хиляди са блоковете, 3200 сгради от семеен тип и 500 общежитията.
Това стана ясно от интервю на Гергана Благиева, директор на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ пред Нова телевизия.
От думите й става ясно, че МРРБ предлага разработването на комплекс от програми за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната. Предвижда се паралелното прилагане на програмите и поетапно изпълнение на мерките в тях.
"Идеята е в тези програми да бъдат внедрени мерки към различните категории сгради – еднофамилни или ниско етажно застрояване, многофамилни здания“, обясни Благиева и допълни: „Така например, някои от тях ще бъдат насочени към подмяна на горивна база или инсталиране на ВЕИ в отделни сгради, където е възможно".
По разчети на Министерството на регионалното развитие и благоустройството се очаква до 2030-та година да бъдат обновени около една пета от 700-те хиляди обитавани жилищни сгради - обект на мерки за подобряване на енергийната ефективност.