НОВА ПАНДЕМИЯ: Непознатият вирус убиец сее смърт в Конго
Особено висок е процентът на починалите заразени деца, жертвите до момента са над 150
Властите в Конго разследват грипоподобно заболяване, от което са починали десетки хора в рамките на две седмици, предават световните агенции. Първият смъртен случай е регистриран на 10 ноември, заболели и починали има до днес в здравната зона Панза, провинция Кванго.
Симптомите включват треска, главоболие, кашлица и анемия, съобщава министърът на здравеопазването на провинцията Аполинер Юмба. Досега са починали над 150 души. Очаква се в региона да пристигне екип от епидемиолози и други експерти, които да вземат проби и да установят проблема.
Юмба посъветва населението да проявява предпазливост и да се въздържа от контакт с телата на мъртъвци, за да избегне заразяване. Той призова националните и международните партньори да изпратят медицински материали за справяне със здравната криза.
Темата коментира и българският лекар д-р Аспарух Илиев, който от години практикува в Германия. Той е инфекционист и ръководител на лаборатория към университета в Берн.
"В последните седмици има данни за неизвестен вирус, водещ до дихателни проблеми и грипоподобна симптоматика, довел до смърт в около 8% от преболедувалите в Конго. Симптомите са дихателни проблеми, висока температура, главоболие, хрема. Засега не е изолиран причинителят, всичко говори за вирус. Особено висока е смъртността сред заразени деца, но говорим и за сравнително малки цифри от няколко стотин души, които са заразени. На този етап не изглежда опасно заболяване извън засегнатите региони, тъй като основно засегнатите и починали са с анемия и недохранване", заяви д-р Илиев.
По думите му анемията не е нетипична за конкретните тропически райони. Това се дължи на преобладаващата съпътстваща инфекция и с малария, тъй като тя протича хронично.
"Именно поради голямото заразяване с малария в началото се е смятало, че може да е и атипично протичане на малария. Маларията се причинява от малариен плазмодий, който е голям, доста по-голям от бактерия, докато тази неизвестна инфекция в Конго вероятно е вирусна, съдейки по начина на протичане. Вирусите са миниатюрни, невидими под светлинен микроскоп, само с електронен микроскоп, на границата между жив и нежив организъм. Не може да се размножава извън клетка-гостоприемник", допълни инфекционистът.
Според специалиста в конкретния случай бактериите са по-големи, могат да се размножават и живеят и извън гостоприемния, видими са под микроскоп, но са много по-малки от животински клетки.
"Засега инфекцията в Конго не е причина за тревога, но не знаем как се пренася и вероятно протича тежко при недохранване и други съпътстващи болести", уточни д-р Илиев.
През 2018 г. заболяването Ебола се завърна в Източната част на Демократичната република. Това се случва само две години, след като местните жители се зарадваха, че смъртоносната болест е изчезнала. Хиляди загубиха живота си в периода 2018-2022 г.
Учените твърдят, че кризата от 2018 г. е в пъти по-малка спрямо тази между 2013-2016 г. в Западна Африка. Тогава повече от 11 хил. души починаха.
Вирусът достига до хората при близък контакт с животни. След това лесно се предава чрез течности, по кръвен път, слюнка или пък индиректно когато има контакт със замърсена среда. Симптомите на вируса обикновено включват треска, отпадналост и болки в мускулите. Заразата прогресира, а най-често пациентите загиват от обезводняване и крах на органите.
Ебола е изключително заразна болест, казват лекарите. В началния период на заразяването вирусоносителят отделя вируси с всички свои телесни секрети (пот, кръв, лимфа, слюнка, урина, семенна течност, фекалии), като след известен период вирусът се отделя и от разрушените от него клетки на епидермиса и тогава дори докосването до кожата може да причини заразяване.
При евентуално излекуване вирусът продължава да живее допълнително 7-8 седмици в мъжката полова система, правейки семенната течност през този период опасна дори и след пълното излекуване. От 2019 г. насам срещу болестта вече има открита ваксина. Все още обаче не е известен естественият резервоар на вируса в природата.