Орнитолог обясни разликата между чайка и гларус
Един от вечните спорове по морския бряг редом с цените на цацата и бирата, е разбира се, този за чайките и гларусите. Заради това burgas24.bg се допита до орнитолог кое всъщност е чайка и кое гларус.
Отговорът на специалиста беше особено интригуващ и сложи веднъж завинаги край на споровете.
В България най-често се срещат два 2 вида чайки – това са речната чайка и средиземноморската жълтонога чайка.
Първата е дребна и гнезди на няколко места в страната (основно Дунав и черноморското крайбрежие). Много често може да се види да ходи по пясъка или в прибоя на вълните, където си набавя храна.
Вторият вид е средиземноморската жълтонога чайка, която е доста по срещана и позната на хората в България. На нея всъщност всички казваме гларус.
Този вид чайка е всеяден вид – може да яде всичко, до което се докопа.
Това е и причината за бързото му разпространение във вътрешността на страната, включително и в столицата - далече от морския бряг.
А едва преди 150 години гларусът се е срещал изключително рядко в родината ни.
От къде идва имената гларус и чайка и каква е разликата?
Нека се върнем на чайките – научното име на род чайки е Larus. Думата "гларус" няма напълно доказан произход. Напълно е възможно да идва от латинското Larus, като местният диалект я превръща в "гларус".
Та, гларусът всъщност е една доста голяма чайка с научно име Средиземноморска жълтонога чайка (Larus michahellis), пояснява орнитологът.
Общопознато е в България да наричаме големите чайки - гларуси, а по-дребните птици са си просто чайки. Експертът оборва и една широко разпространявана невярна теория – гларусът бил съпругът (мъжкият), а чайката – съпругата (женската). Това просто не е така, според науката.