Папата предупреди Тайланд за консуматорството на младите
Една от мисиите на аржентинския свети отец е да посещава отдалечени части на света
Папа Франциск насърчи днес Католическата църква в преобладаващо будистки Тайланд да не се бои да променя езика си, така че да съответства на местната култура, за да привлича нови вярващи, и особено младежите, обсебени от консуматорско отношение и нови технологии, предаде Франс прес.
Една от мисиите на аржентинския папа е да посещава отдалечени части на света, за да поощри изолираните, но склонни да се разрастват католически общности, отбелязва АФП.
По света има над 1,3 милиарда католици, но в Азия те са едва 145 милиона, което прави 3,28 процента от населението. В будистки Тайланд католиците са към 400 000 - под 0,6 процента от жителите на страната.
В този контекст Светият отец призова тайландските свещеници да не се отказват, макар да са малобройни. Той ги насърчи да последват примера на мисионерите, започнали да покръстват страната през 16-ти век, и да не се страхуват да си служат с нови символи и образи, за да направят по-разбираемо посланието на Църквата за хората, съобщава БТА.
"За мнозина християнската вяра е чужда вяра, религия на чужденците", отбеляза папата и обясни, че затова свещениците трябва да се осмелят да говорят за вярата "на местния диалект" и да стигат по-далеч от превеждането на текстове.
Папа Франциск не проповядва агресивното разпространяване на вярата, характерно за Католическата църква в миналото, което би било пагубно за християнските малцинства в някои не особено толерантни държави като Тайланд. Той обаче непрестанно повтаря, че нови вярващи трябва да се привличат, адаптирайки Божието слово към местните общности.
Свещениците и епископите в Тайланд трябва да се заемат "с бича на наркотиците и малтретирането на хора, както и с икономическото и социалното неравенство", каза папата.
Пред епископите от Федерацията на азиатските епископски конференции Светият отец призна, че задачата им е трудна, имайки предвид засилващият се консуматорски и материалистичен начин на мислене, най-вече сред младите хора, обсебени от новите технологии.
Според различни проучвания тайландците прекарват над девет часа дневно в интернет, използвайки смартфоните си.
По-късно днес млади мюсюлмани от Южен Тайланд, където през 2004 г. сепаратистки конфликт взе около 7000 жертви, ще пеят за Франциск в университет в Банкок. Папата ще завърши деня с литургия за младите хора в катедралата в Банкок, ден след като отслужи меса на внушителен стадион в столицата пред 60 000 вярващи.
Утре Франциск заминава за Япония на визита, която ще има много по-политически характер, тъй като ще посети Нагасаки и Хирошима, където преди 74 години две американски атомни бомби отнеха живота, съответно, на 74 000 и 140 000 души.