Папата сече: Трябва лечение и за социално-икономическите вируси

Топ
10:00 - 01 Октомври 2020
3130
Папата сече: Трябва лечение и за социално-икономическите вируси

Пандемията ясно открои неравенствата в света, като показа, още по-ясно, дълбоките несправедливости, причинени от човека. „Нормалността“ преди пандемията е била „болна“ и поради тази причина не трябва да се връщаме към тази нормалност. Този бе основният акцент в катехистичната беседа на папа Франциск по време на традиционната генерална аудиенция, която проведе в двора „Сан Дамазо“ във Ватикана, начертавайки така настоящия световен сценарии:

„Един малък вирус продъжава да нанася дълбоки рани и разобличава нашата физическа, социална и духовна уязвимост. Открои голямото неравенство, което царува по света: неравенство за възможности, за блага, за достъп до зравеопазването, до технологията, до възпитанието. Милиони и милони деца не могат да посещават училище. Тези несправедливости не са естествени, нито неизбежни. Те са дело на човека, породени са от един модел на развитие, откъснат от най-дълбоките ценности. Разхищението на храната: с това разхищение могат да се нахранят всички. Това накара много хора да загубят надеждата и подхрани несигурността и страданието“.

Човек не трябва да се оставя да бъде победен от егоизма, „от безпокойството да притежава“. Човек не може да излезе от кризата „механично“: изкуственият интелект, каза Папата, е важен, но „дори и най-сложните средства няма да могат да направят едно нещо: да подхранват нежността, която е „знак за присъствието на Исус“. Кризата, не само здравната, и нейните последици изискват цялостна грижа, способна да изкорени ефикасно коронавируса и също множеството злини, които измъчват света. Светият отец подчерта по-специално, че не може настоящия икономически модел, на базата на едно несправедливо развитие, да помогне на народите да излязат от панедмията“.

„Затова, за да се излезе от пандемията, трябва да намерим лечението не само за коронавируса – което е важно! – но също за големите човешки и социално-икономически вируси. Не трябва да ги крием, не трябва да ги замазваме, за да не се виждат. И със сигурност не можем да очакваме икономическият модел, който стои в основата на несправедливото и неустойчиво развитие, да реши нашите проблеми. Не го направи и няма да го направи, защото не може да го направи, дори ако някои лъжепророци продължават да обещават „каскадния ефект“, който никога не идва".

Според папа Франциск съпротивата срещу вируса, също социално-икономическите, означава да се зачита различието, да се вземат под внимание всички, преди всичко последните, за да се укрепи общението.

„Трябва спешно да се заемем със създаването на добри политики, да проектираме системи за социална организация, в които участието, грижите и щедростта се възнаграждават, а не безразличието, експлоатацията и частните интереси. Трябва да продължим напред с нежност. Подкрепящото и справедливо общество е по-здраво общество. Съпричастното общество  - където „последните“ се считат за „първи“ - укрепва общението. Обществото, в което се уважава многообразието, е много по-устойчиво на всякакъв вид вируси".

След пътищата на достойноството, на солидарността и на субсидиарността, показани в предишните генерални аудиенции, папата посочи един друг път, необходим за насърчаването на човешкото достойнство. Светият отец прибави, че не трябва да се смята за завършен пътя, начертан с цикъла от катехистични беседи, посветени на пандемията. Папата пожела „да можем да продължим да вървим заедно, с поглед насочен към Исус, който спасява и изцелява света“.

„Като ученици на Исус, ние решихме да следваме неговите стъпки, избирайки бедните, преосмисляйки употребата на благата и грижейки се за общия дом. Сред пандемията, която ни измъчва, се прикрепихме здраво към принципите на социалната доктрина на Църквата, позволявайки да бъдем водени от вярата, надеждата и милосърдието. Тук намерихме солидна помощ, за да бъдем радетели на промяната, които мечтаят за велики неща, и не се спират пред злините, които разделят и нараняват, а насърчават създаването на един нов и по-добър свят“.

След катехистичната беседа папата припомни, че днес, 30 септември, е подписал Апостолическо писмо със заглавие Sacrae Scripturae affectus, по повод 1600 години от смъртта на свети Йероним: „Нека примерът на този велик църковен учител и баща, който постави Библията в центъра на своя живот – каза папата – да породи у всички обновена любов към Свещените Писания и желанието да се живее в личен диалог със Словото Божие“.

Амедео Ломонако – Светла Чалъкова – Ватикана