Пейчо Кънев разголва душата си с "Писма до Цветаева"

Нито времето, нито смъртта, могат да спрат вечния разговор между Поетите

Култура
09:39 - 26 Април 2023
3567
Пейчо Кънев разголва душата си с "Писма до Цветаева"

Изкуството има магична способност да преминава с лекота границите между различните епохи и да ни потопи в един въображаем, но интересен, мъдър, дори провокативен диалог между личности от различни исторически и интелектуални времена. Сякаш вдъхновен от тази мисия на изкуството поетът и писател Пейчо Кънев създаде своята емоционална книга-изповед "Писма до Цветаева".

Изисква се голяма храброст и кураж да разголиш душата си пред непознати хора, да говориш искрено и откровено за своите слабости и душевни падения, за терзанията, страховете, но и за надеждите, желанията, мечтите, житейските и творчески върхове. А още по-голяма смелост се изисква да дадеш на някого доверие в аванс като истински се откриеш и останеш абсолютно беззащитен. 

Пейчо Кънев успява да превърне болката от бездуховното време, тъгата и понякога самотата в изкуство, красота и любов, които ни разкрива чрез думите. А този емоционален диалог през думите и времето с голямата руска поетеса Марина Цветаева няма как да не докосне читателя със своята прямота, сила и острота.

Книгата "Писма до Цветаева" беше представена преди дни в столичен музикален клуб. Актьорът от Театър "Възраждане" Боян Младенов прочете по великолепен начин някои от писмата на Пейчо Кънев до голямата руска поетеса, чиято съдба за съжаление е много трагична. 

През 1922 г. тя емигрира заедно с първата си дъщеря в Берлин, по-късно живее в Прага, а от 1925 г. се установява в Париж. През 1931 г. съпругът ѝ моли за съветско гражданство и става съветски разузнавач. През 1938 г. Марина Цветаева се връща в Москва. Същата година съпругът и дъщеря ѝ са арестувани от КГБ.

Заради настъплението на нацистите в СССР е евакуирана от Москва през август 1941 г. в Татарстан, където се обесва на 31 август 1941 г. Точното местоположение на гроба ѝ и досега е неизвестно.

"Не е въпрос на вкусове и на харесване, когато Поезията те блъсне челно. Когато думите не са хубави или лоши, оптимистични или суицидни, слънчеви или в затъмнение, а единствено възможните, разбираш, че си срещнал Поет и че тази среща всъщност е... неизбежна. Такава ще е съдбата на бъдещите читатели на „Писма до Цветаева" на Пейчо Кънев.

Твърдя го от пресен личен опит. Това не е е книга, която ще затвориш на 13-а страница и ще продължиш следобед или вдругиден. Сгъстената емоция просто не те пуска, докато те разхожда през света и хората, без да напуска в същото време килията на сърцето", споделя рецензентът на новата книга на Пейчо Кънев - Камелия Кондова.

"Нито времето, нито смъртта, могат да спрат вечния разговор между Поетите. Защото думите са онова, което остава неизличимо и трансформира болката в поезия, думите са техният единствен общ език, разбираем за сърцето.

Писмата на Пейчо Кънев до Цветаева пътуват през времето, увисват на въжето, оплетено от дните на живота и възкръсват в нощите на смъртта. Писмата имат адресат и не остават без отговор. Отговорът сте вие. Пощенската кутия е сърцето", казва пък редакторът на книгата Ива Спиридонова.

Актьорът Боян Младенов прочете няколко от писмата на Пейчо Кънев до Марина Цветаева по време на премиерата на книгата

По време на премиерата на "Писма до Цветаева" Пейчо Кънев разказа, че книгата се е родила съвсем случайно. В труден за него период от живота той решава да си води дневник под формата на писма до неговата любима руска поетеса Марина Цветаева. Този дневник е като мощно хапче срещу депресията и суицидните мисли.

И всъщност писмата на българския поет до руската поетеса играят ролята на отдушник на негативните емоции. Тези писма го отсласкват постепенно от дъното и изиграват своята психологическа роля като успяват сякаш да върнат на Пейчо Кънев радостта от живота и да преоткрият неговия смисъл. Някои от изповедните думи може да се сторят твърде мрачни и безнадеждни, то всъщност книгата има своята пречистваща роля за душата на читателя и го кара да види света с други очи и в друга, по-добра светлина. И всъщност "Писмата до Цветаева" провокират да изберем светлината. 

Пейчо Кънев е поет, преводач и редактор. Автор е на 12 книги с поезия и един сборник с разкази, издадени в България, САЩ и Индия. Той е сред най-публикуваните съвременни български поети на английски с множество публикации в литературни списания и антологии в САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Индия и други страни.

Превел е от английски език 40 книги, като сред тях са Нобеловите лауреати Сол Белоу, Джон Максуел Кутсù и Ърнест Хемингуей. За себе си твърди, че е "единствено поет, а всички други неща, с които се занимава, са приятно допълнение". Сега неговите ”Писма до Цветаева” полетяха към читателите.

Снимки: Светослава Мадарова