Потопът иде: Глетчерите се топят с невиждана скорост

Общество
18:25 - 29 Април 2021
3927
Потопът иде: Глетчерите се топят с невиждана скорост

Новият вселенски потоп вече е на прага ни - разтопяването на глетчерите в световен мащаб в последните 20 години сериозно се е увеличило. Това става ясно от изследване, публикувано в научното списание Nature.

Докато в периода 2000-2004 г. средно са се разтопявали 227 милиарда тона лед всяка година, между 2015-2019 тази стойност е нараснала на 298 милиарда тона.

Почти всички глетчери са засегнати

Според авторите на изследването процесите на топене са засегнали почти всички 220 хиляди глетчера на Земята. Едва няколко стотин от тях са под постоянно наблюдение. „Има много региони, за които не знаехме как се развиват”, казва Ромен Хугонет, водещ автор на публикацията и изследовател в Технологичния университет в Цюрих и университета в Тулуза, , цитиран от „Дойче Веле” (DW).

По време на своята работа Хугонет и колегите му анализират половин милион сателитни снимки. По този начин те успяват да създадат „първата пълна инвентаризация на топенето на глетчерите в света”. Част от силно засегнатите глетчери се намират в Алпите, Исландия, Хималаите и Аляска.

Топенето може да компенсира липсата на вода в някои региони

Заключенията от изследването съвпадат с оценките на Междуправителствена експертна група по климатични промени (IPCC), но са много по-конкретни, казва Хугонет. Това се отнася по-специално за ефектите от топенето на ледниците върху повишаването на морското равнище. Над 20% от него се дължи на топенето на глетчерите.

Новите по-точни данни също могат да помогнат при създаването на стратегии за адаптация в гъсто населени райони, където глетчерите играят важна роля в земеделието и водоснабдяването, обяснява Хугонет. Топящите се ледници могат да компенсират недостига на вода в някои региони като Индия и Андите. Но това е само краткосрочно решение.