Предлагат до 100 м от морския бряг да не се строи

Срещу застрояването по Черноморието екоминистърът Борислав Сандов предлага зона А, която ще е сто метра от самия бряг навътре, да бъде защитена и там да не е допустимо строителство.
От 1 януари България е без действащ план за управление на речните басейни, без действащ план за управление на риска от наводнения, както и без действаща морска стратегия, заяви Сандов.
Това означава, че мерките, които са заложени при наводнения или тези, по който се управляват речните басейни, но на които срокът изтече в края на миналата година, не действат, уточни вицепремиерът.
„От това произтичат и определени юридически казуси. Ние направихме законодателна инициатива. Става въпрос за едно изречение, което казва, че плановете, които са до края на 2021 година действат и след тяхното изтичане, до приемане на нови такива. За да можем да гарантираме, че ще имаме действащи такива планове“, посочи Сандов.
Относно проекта за завода за горене на отпадъци в София, вицепремиерът съобщи, че има голямо забавяне във фаза три на проекта. Сандов каза, че му предстои среща със столичния кмет, на която ще трябва да обсъдят „честно и открито“ този въпрос.
"Има огромен риск не просто да не могат да бъдат усвоени тези пари, но и да се върнат парите, които са дошли по фаза едно и фаза две на същия проект“, каза вицепремиерът.
Що се отнася до вноса на отпадъци в България, Сандов припомни, че служебното правителство е направило промени, с които част от този внос е бил ограничен. "Засили се контролът по границите, с което се установи и нелегален внос“, допълни той.
Сандов се обяви и за ограничаване на пестицидите в подкрепа на пчеларството в България.
Според вицепремиера таксономия за зелени инвестиции е най-горещият политически въпрос в рамките на ЕС. По негово лично мнение таксономията, касаеща инвестициите в трансформация и постигане на целите за зелена енергия, най-вече по отношение на нисковъглеродна икономика, би следвало да се насочат към вече действащи решения, а не към такива преходни, които са много спорни като например ядрената енергетика, още повече газа. По думите му те не представляват зелена енергия.
Според Сандов е възможен справедлив енергиен преход за България и тук въпросът не е дали-или, а кога.
"Част от въглищните райони могат да се превърнат в нови индустриални зони, свързани със стартъпи. По-важно е отсега да се работи за тях. Тези хора, които ще излязат от въгледобива, една част от тях може да бъдат рано пенсионирани, друга част могат да работят в сферата на рекултивацията на същите тези терени“, каза вицепремиерът.
Според него отделните министерства не разглеждат достатъчно сериозно въпросите, залегнали в Националната стратегия за адаптация към климатичните промени. Стратегията е съществуващ документ, но не е вземан предвид при бюджетирането, посочи Сандов.