Продават уникален златен медальон на хан Омуртаг на търг в Ню Йорк

Култура
15:15 - 10 Януари 2020
7835
Продават уникален златен медальон на хан Омуртаг на търг в Ню Йорк

На 15 януари на търг в Ню Йорк ще бъде продаден златният медальон на хан Омуртаг съобщава e-vestnik. Това е втори открит екземпляр, първият, открит преди повече от 40 години, се намира в Националния исторически музей. Ценна историческа находка, украсила кориците на две книги за средновековна българска история, публикувани на Запад.

Изложеният екземпляр на търг в Ню Йорк е от същата матрица, като онзи в Националния музей, както казват специалисти. Това може да се установи и с просто око, снимките за търга са достатъчно качествени. Само че новопоявилият се екземпляр е с по-хубав отпечатък, с по-ясни надписи.

Няколко богати колекционери от България се очаква да наддават за него. Бизнесмените братя Бобокови имат монетна сбирка, която от години поддържат и увеличават с нови експонати. Те са си назначили и експерт нумизмат, бивш музеен служител, да я поддържа. Със сигурност техен представител ще се появи на търга в Ню Йорк.

Наддаването е открито още от средата на декември по интернет и вече има 4 участници онлайн. На 15 януари ще се наддава на място в зала, в салон на „Класик нумизматик груп“ (CNG), може би най-голямата нумизматична аукционна къща в света, с най-модерна лаборатория и експерти, към които се обръщат за тестове музеи по света.

Досега няма официална реакция от страна на държавата и Министерство на културата за връщането на тази археологическа и нумизматична ценност в България. Точно преди година правителството откупи ценни предмети, свързани с княз Александър Батенберг на търг, организиран от аукционна къща във Виена.

Монетата може да е българска национална ценност, но дали е намерена въобще в България, пита e-vestnik. По времето на хан Омуртаг страната граничи с империята на Лудвиг (Людовик I) Благочестиви на Запад. Това е някъде докъм източните граници на днешна Германия. Територията на тогавашна България е няколко пъти по-голяма от днешната.

Монетата също така може да се окаже онзи екземпляр описан и скициран от археолога Карел Шкорпил през 1905 г., както пише и в обясненията на търга за монетата. Възможно е тя да е попаднала в монетна колекция на запад още преди повече от 100 години и сега излиза на бял свят.

При такива случаи други държави отделят средства и наддават на търг. Монетата в Ню Йорк е пусната с начална цена 30 хил. долара и вероятно ще бъде купена от частен колекционер, а не от държавата, отбелязва e-vestnik.