"Нова Генерация", "Тангра" и "Ревю" с общ концерт в памет на Димитър Воев
Поетът и музикантът щеше да навърши 60 години на 21 май

Групите "Нова Генерация", "Тангра" и "Ревю" ще отбележат с общ концерт 60 години от рождението на емблематичния поет, композитор и музикант Димитър Воев. Събитието ще се проведе на 7 юни на стадион "Юнак" в София.
"Искаме да почетем това, което е направил брат ми с "Нова генерация. Искаме да съберем нашата общност, която ни подкрепя през годините. Те всички са съмишленици и винаги се радват, когато се събират на едно място. Ще подберем по-известни песни. Много е важна енергията, с която ги свириш", каза Симеон Воев, брат на Димитър Воев пред Bulgaria ON AIR.
"Логистично е най-трудно. Иначе и тримата сме приятели и свирим заедно. Аз свиря и с "Нова Генерация", и с "Тангра", отбеляза Деян Драгиев от група "Ревю".
"Тангра" е имала различни периоди чисто стилово. На този концерт ще свирим песни от ню уейв периода ни. Аз се промених още когато за пръв път чух "Тангра". Нормално е да се променяме, защото житейският опит, който сме натрупали, музиката е да разказваш житейски истории", сподели Иво Чалъков от група "Тангра".
Като музиканти най-вероятно сме станали по-улегнали в идеите и начина, по който ги реализираме, добави Симеон Воев и загатна, че ще има малка изненада за феновете.
"На последните концерти забелязваме млада публика - 16-18-годишни, които знаят всички текстове на песните ни. Това за нас е много ценно. Ще има три млади групи, които ще подгряват на концерта. След нас идва ново поколение, което наистина има какво да каже, много са интересни", каза още китаристът.
Димитър Воев е роден на 21 май 1965 г. Той е поет, композитор, вокалист и баскитарист, най-известен като основател на култовата българска група „Нова генерация“ от течението дарк уейв, създадена през 1987 г. и съществувала в различни състави до смъртта му през 1992 г.
Като ученик сформира първата си група „Парадокс“, заедно с Кристиян Костов. Двамата заедно с барабаниста Кирил Манчев избягват казармата, влизайки в психиатрична клиника. Все пак Кристиян Костов отива войник и групата се разпада. През 1984 г. Воев и Георги Маринов основават джаз дуета „Воцек“. По-късно към тях се присъединява Пенчо Попов и това дава началото на групата „Воцек и Чугра“. Свирят импровизирана музика и записват демо албуми на аудиокасети в апартамента на Пенчо Попов. Най-известната им песен е „Соня и Сала“. „Воцек и Чугра“ дълго време остава ъндърграунд. През 1992 г. записват в студио и издават албума „Бергология“.
През 1985 г. Воев и Васил Гюров основават първата пост пънк група в България – „Кале“. Първата им изява е през 1987 г. на Първия софийски рок фестивал, но след третата песен са свалени от сцената. Година по-късно „Кале“ се разпада, а Димитър основава групата „Вход Б“. Скоро съставът е прекръстен на „Нова генерация“, като името идва от поемата на Воев „Нова генерация завинаги“. В големи хитове се превръщат песните „Само двама“, „Ледове", „Патриотична песен“, „Скорпионите танцуват сами“ и други. През 1989 г. Балкантон издава на грамофонна плоча песни на Нова генерация и Контрол. През 1991 г. е издаден и първият самостоятелен албум на групата, озаглавен „Forever“.
През 1991 г., само на 26 години, Димитър Воев се застъпва открито за хората и децата в Русе, за правото им на здраве и живот, организирайки един от първите рок фестивали в страната след падането на режима.
Воев умира на 27 години от тумор на мозъка. След смъртта му е издаден албумът „Отвъд смъртта“, в който са и последните записи на Воев и "Нова генерация". През 1994 г. е издаден сборник с негови стихове „Поздрави от мен боговете“.
Популярната песен на група „Атлас“ – „Кукла“, е по негов текст, написан през 1983 г., когато е 18-годишен.