Русенци искат да има редовни полети до София

У нас
16:02 - 25 Юни 2021
1748
Русенци искат да има редовни полети до София

Граждани и бизнес искат да има полети от Русе до София и ще се възползват от тях - това показват резултатите от допитване, съобщиха от кметството.

Проучването, което продължи около месец, е заради намерението на авиационния оператор "Гъливеър" за осъществяване на редовни пътнически полети между Русе и София, като експлоатира русенското общинско летище.
По време на допитването са попълнени 2980 анкети от бизнеса и 3937 - от граждани. Резултатите показват, че над 98 процента заявяват, че ще се възползват от полети до София и обратно.

Най-голям дял от анкетираните имат русенци - 60 на сто, като интерес са проявили и жители на София, Пловдив, Мартен, Тутракан, Силистра, Свищов, Разград, Щръклево, Бяла, Ветово и Две могили.

Други дестинации, до които запитаните биха искали да се поддържа вътрешен полет, са до Бургас и Пловдив (над 35 процента).

Гражданите изразяват своето желание да пътуват във всички дни от седмицата, като най-предпочитани са петък, събота и неделя. Часовият диапазон, който е най-удобен за летене, е от 6.00 до 12.00 часа - повече от 40 процента са го отбелязали в отговорите си. На въпрос от колко полета месечно биха се възползвали анкетираните - над 60 на сто отговарят между един и два, като бизнесът определя най-голям процент от един-двама служители, които биха командировани. Граждани и бизнес са единодушни, че 50 лева е най-приемливата цена за полета.

Община Русе благодари на участниците в допитването. Кметството в крайдунавския град е получило и отговор на изпратеното писмо до главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", че ще бъде сформиран екип, който да осъществи нормативно изискващите се процедури.