Русия преустановява участието си в Парламентарната асамблея на ОССЕ
Руските депутати гласуваха на 3 юли за прекратяване на участието на страната в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Определиха я като "антируска" и "дискриминационна".
Двете камари на руския парламент - Държавната дума и Съветът на федерацията - гласуваха единодушно за прекратяване на участието в органа по време на сесиите в сряда.
Съветът на федерацията обвини асамблеята в "предубеденост, дискриминационни подходи, двойни стандарти, пълна русофобия, неподготвеност за смислени дискусии, включително по съответните въпроси за гарантиране на равна и неделима сигурност", съобщи The Moscow Times.
Парламентарната асамблея на ОССЕ не е орган за вземане на решения, а има за цел да улесни диалога между законодателните органи на своите членове.
Основана през 1975 г. за насърчаване на отношенията между западния и източния блок, ОССЕ има 57 членки, сред които са и Москва, и Киев. Украйна призова Русия да бъде изключена.
В края на юни Парламентарната асамблея на ОССЕ прие резолюция, в която признава действията на Русия в Украйна за геноцид срещу украинския народ.
Новата резолюция призовава участващите членове да "положат усилия за деокупацията на Крим и всички окупирани територии на Украйна" - Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област, и да създадат специален трибунал, който да "потърси отговорност от Руската федерация за престъпленията, извършени по време на агресивната война срещу Украйна".
Документът също така призовава за "международно и национално разследване на масовите зверства, убийства, изтезания и изнасилвания, извършени от руската армия".