Само 8000 фирми са намазали от 60/40
Раздадени са около 13% от предвидените 1 млрд. лева
Едва 8411 работодатели са се възползвали от мярката 60/40, която държавата дава, за да се справят фирмите с коронакризата. Данните към 30 юни на Националния осигурителен институт показват, че са изплатени компенсации за общо 157 862 работници и служители. Изплатената сума възлиза приблизително на 128,9 млн. лв.
Това обаче е около 13% от отпуснатите над 1 млрд. лв. Освен това първоначално държавата предвиждаше право на нея да имат 1 048 300 работници и над 107 300 фирми. Приблизително 4 от всеки 10 работодатели са се възползвали от компенсациите през трите месеца. Малко по-много от една четвърт от работодателите са ползвали мярката един месец.
Близо 35% от възползвалите се са получили компенсации само за месец.
Най-много търговци - 26,4%, са поискали да ползват мярката. Следват ги хотелиери и ресторантьори - 19,3%. Това са и секторите, които бяха най-силно засегнати от ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19.
Почти половината от запазените работни места са в сектор “Преработваща промишленост”. Но данните показват, че това са само 15,4% от работодателите. Причината е, че това са предприятия с повече служители, докато при търговията, хотелиерството и ресторантьорството са с по-малко персонал, обясняват експертите.
Най-облагодетелствани са фирмите в София - всяка трета е кандидатствала. В топ 3 влизат и Бургас и Пловдив, но работодателите в тези градове са получили едва по около 7% от раздадените 128 млн. лв.
През най-тежкия месец на кризата - април, държавата е давала под 400 лв. за заплатата за всеки втори одобрен служител по схемата. Между 400 и 600 лв. пък са получили едва 18,9% от работниците. А над 100 лв. - над 5,4%. През април по схемата са преведени пари на около 3400 фирми, но над 2400 от тях са били предимно малки с до 9 служители. Предприятията с над 250 работници са били около 30, показва проверка в изплатените траншове от НОИ.
Най-много пари към 3 юли е получил производителят на кабелни системи за автоиндустрията - “СЕ Борднетце - България” - 2,8 млн. лв. Втори се нарежда заводът на “Язаки” с 2,3 млн. лв. А “Идеал Стандарт-Видима” общо е получила 2,1 млн. лв., за да запази служителите си.
От следващата седмица работодателите ще могат да кандидатстват по новия дизайн на 60/40, веднага щом се получи положително решение от Европейската комисия. Тя ще важи до 30 септември. При необходимост може да се удължи до края на годината, но след нов дизайн.
Очаква се до края на септември да бъдат раздадени над 500 млн. лв. на фирмите, за да запазят служителите си. Според новите разчети право ще имат над 2 млн. служители, но се очаква помощта да запази работните места на 300 хил.
Остава условието те да имат спад на приходите от почти 20% за предходен период. Фирмите, създадени преди 1 юни 2019 г., ще го доказват с приходите за месеца, предхождащ подаването на заявлението, спрямо същия месец на предходната година. А за тези с дейност след 1 юни 2019 г. се доказват приходите за предходния месец спрямо януари и февруари 2020. Досега се гледаше дали тя е създадена преди, или след 1 март 2019 г.
Отпада изискването работодателите да са платили данъци и осигуровки за тази година, за да се включат в схемата 60/40, но трябва да са ги декларирали като дължими.
От новото 60/40 са изключени 7 сектора: - “Селско, горско и рибно стопанство”, “Финансови и застрахователни дейности” , “Държавно управление” , “Образование”, “Хуманно здравеопазване и социална работа”, “Дейности на домакинства като работодатели” - “Дейности на екстериториални организации и служби”. Изключение са частните детски градини и учебни центрове, както и зъболекари и лаборатории, които нямат договор в НЗОК.