Сашка Братанова играе Ингмар Бергман

Култура
08:37 - 13 Октомври 2021
3266
Сашка Братанова играе Ингмар Бергман

Голямата и незаслужено позабравена актриса Сашка Братанова най-сетне ще изиграе своя моноспектакъл по Ингмар Бергман, за който от години си мечтаеше.

Преди време звездата от филмите „Момчето си отива“, „Не си отивай“, „Два диоптъра далекогледство“, „Най-добрия човек, когото познавам“, „Петимата от Моби Дик“ и др. сподели в телевизионен ефир трудностите по осъществяване на идеята, свързани с липсата на пари и незаинтересоваността на държавните театри към подобен независим проект.

Изповедта й предизвика силен обществен отзвук и средства за създаване на моноспектакъла бяха събрани благотворително в спонтанна акция на театрали и почитатели на изкуството на Мелпомена.

И ето че премиерата на „Болки на душата“ ще стане факт утре, 14 октомври, от 19.00 ч. в салона на Столичен куклен театър на бул. „Янко Сакъзов“ 19. Постановката е копродукция на Столичен куклен театър и общински театър „Възраждане“, по споразумение с Джоузеф Вайнбергер ООД, Лондон, от името на фондация „Ингмар Бергман“.

Разказът на големия шведски кинорежисьор Бергман е преведен от Меглена Боденска. А с предизвикателството да постави текста на сцена се заема режисьорът и актьор Роберт Янакиев, чието е и музикалното оформление на спектакъла. Сценографията е на Ива Гикова, а мултимедията та Теодор Киряков.

„Провокацията за спектакъла дойде от Сашка. Тя е от поколението, заради което съм се влюбил в актьорската професия. Когато се заех с този текст, открих, че много й отива, сякаш е писан за нея, и се опитахме да го представим“, споделя режисьорът.

„Болки на душата“ е моноспектакъл, който изследва страданията и самотата на една жена, в чийто живот започват да се преплитат минало и настояще, реалност и илюзия, който ни провокира да погледнем отвън навътре и отвътре навън.

В който всеки може да открие частичка от себе си и да преоткрие душата си. Спектакълът е наситен с възходящо градирани събития, които пренасят зрителя във вътрешния свят на една изстрадала жена. Пренасят го в душата й, изпълнена с терзания и мъка.

„Високият интелект на Бергман е в тази жена, на която й е трудно да съществува в този живот. Обвинява себе си за това, че е сложна, че си въобразява. Но точно това я прави интересна. Една сложност, натовареност прави човека любопитен.

Кара те да го загледаш. Опростяването води до еднаквост“, казва Сашка Братанова. „Душата не се вижда, тя се усеща. Текстът се опитва да събуди душата. Надявам се, гледайки представлението, всеки да види някакъв свой проблем и да получи просветление как да го разреши“, споделя още актрисата.

„Подарете си Бергман, защото не е нещо, което може да ви се случи често. Има изключителни творци и не трябва да пропускаме възможността да се докосваме до тях“, обръща се към публиката режисьорът Роберт Янакиев.