САЩ и Иран пак ще седнат на масата за ядрената програма

Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф и външният министър на Иран Абас Арагчи ще подновят ядрените преговори в норвежката столица Осло следващата седмица, съобщава американското издание Axios.
Това ще бъде първата им среща след 12-дневната война на Израел с Ислямската република, която целеше да спре Техеран по пътя към разработване на ядрено оръжие. Според оценка на Пентагона ядрената програма е върната с "1-2 години назад" след американските и израелските бомбардировки, макар че има доста различна информация.
Според медията, която се позовава на два неназовани източника, все още няма окончателна дата за разговорите в Осло. Нито Вашингтон, нито Техеран са потвърдили публично срещата.
Иран и САЩ проведоха пет кръга от ядрени преговори от 12 април насам с посредничеството на Оман. Те трябваше да проведат нова серия от дискусии два дни преди Израел да започне операция "Изгряващият лъв", а това стана на 13 юни. На 22 юни Съединените щати нанесоха безпрецедентни удари по иранските ядрени съоръжения във Фордо, Исфахан и Натанз.
Петте кръга от преговори не доведоха до нищо съществено - според медийни съобщения Иран е отказал да спре да обогатява уран и да модернизира центрофугите си. Това е станало в период, в който американското разузнаване е стигнало до оценка, че ако уранът, обогатен до 60%, бъде допълнително пречистен - до над 90%, то Техеран може да създаде най-малко 9 ядрени бомби. "Червената линия" на Щатите беше това Иран да не се сдобива с ядрено оръжие.
Заместник-министърът на външните работи на Иран Маджид Тахт Раванчи заяви в четвъртък, че страната му остава отворена за дипломация с Вашингтон, при условие че САЩ предложат гаранции, че няма да прибегнат до нови военни действия срещу Ислямската република.
"Това е съществен елемент, за да може нашето ръководство да вземе решение за бъдещия кръг от преговори", каза Раванчи пред NBC.
Иран настояваше за правото си да обогатява уран дори след 12-дневната война с Израел. "Нашата политика по отношение на обогатяването не се е променила", заяви Раванчи. "Иран има пълното право да извършва обогатяване на уран на своя територия. Единственото, което трябва да спазваме, е да не се стига до милитаризация".
В понеделник външният министър Абас Арагчи заяви, че Иран скоро може отново да започне да обогатява уран и че "все още се нуждаем от повече време, преди да възобновим ядрените преговори с Вашингтон, за да сме сигурни, че САЩ няма да прибегнат до военни действия по време на преговорите".
Според Axios запасите от уран на Иран ще бъдат ключов въпрос в бъдещите преговори за ядрената програма. Новинарският сайт цитира израелски и американски официални лица, според които високообогатеният уран на Иран е "запечатан от външния свят" след американските и израелските атаки срещу Фордо, Исфахан и Натанз. Иран не може да достигне до урана, но може би ще може да го направи, след като бъдат разчистени отломките от атаките, гласи предположението.