САЩ: "Северен поток 2" няма да тръгне, ако Русия нахлуе в Украйна

Коментарите дойдоха след ден на интензивна дипломатическа активност

ЕС
11:43 - 27 Януари 2022
2147
САЩ: "Северен поток 2" няма да тръгне, ако Русия нахлуе в Украйна

Държавният департамент на САЩ заяви, че газопроводът "Северен поток 2" между Русия и Германия няма да бъде пуснат в експлоатация, ако Русия нахлуе в Украйна, с което значително засили предишната позиция на Запада по отношение на стратегически важните доставки на газ.

В момент, когато напрежението нараства заради военното струпване на Русия по източната граница на Украйна, говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви в сряда вечерта, че администрацията на Байдън "работи с Германия", за да гарантира, че тя ще може да издържи на загубата на газопровода, съобщи „Гардиън“.

"Искам да бъда пределно ясен: ако Русия нахлуе в Украйна по един или друг начин, "Северен поток 2" няма да се придвижи напред", заяви Прайс пред Националното обществено радио. "Няма да навлизам в конкретика. Ще работим с Германия, за да гарантираме, че няма да има напредък".

Емили Хабер, посланик на Германия във Вашингтон, изглежда подкрепи втвърдяването на позицията в коментарите си в четвъртък. Тя отбеляза в Туитър, че "миналото лято САЩ и Германия съвместно заявиха: ако Русия използва енергията като оръжие или ако има друго нарушение на суверенитета на Украйна, Русия ще трябва да плати висока цена".

Германският канцлер Олаф Шолц и министърът на външните работи Аналена Бербок също заявиха това ясно. "Нищо няма да бъде изключено, включително "Северен поток 2", каза Хабер.

Коментарите дойдоха след ден на интензивна дипломатическа активност, в който САЩ заявиха, че са набелязали път за справяне с руските искания в Източна Европа, докато Москва провеждаше разговори по сигурността със западните страни и продължаваше да увеличава военната си мощ.

В писмен отговор, предаден лично от посланика в Москва, САЩ повториха ангажимента си да поддържат политиката на НАТО на "отворени врати", като същевременно предложиха "принципна и прагматична оценка" на опасенията на Кремъл, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.

Русия поиска от НАТО да изтегли войските и оръжията си от Източна Европа и да попречи на бившата съветска република Украйна да се присъедини някога към него. Вашингтон и неговите съюзници от НАТО като Великобритания и Франция отхвърлиха тази позиция, но заявяват, че са готови да обсъждат други теми, като контрола върху въоръженията и мерките за изграждане на доверие.