Светлините в градовете карат птиците да губят ориентация (СНИМКИ)

С призив за по-малко неонов блясък през нощта ще бъде отбелязан Световният ден на мигриращите птици днес

Нещо за четене
09:04 - 08 Октомври 2022
2893
Светлините в градовете карат птиците да губят ориентация (СНИМКИ)

На 8 октомври се отбелязва Световният ден на мигриращите птици. Тази година посланието е да се намалят светлините в градовете, защото от ярката осветеност птиците губят ориентация при своята миграция.

Целта на кампанията е и да се повиши информираността за предизвикателствата пред птиците по време на естествените им движения. Над 60 страни са се включили в кампанията, като ще има и над 500 събития.

Според Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) "една от заплахите е светлинно замърсяване.Силната светлина от градовете може да обърка птиците, които мигрират през нощта. Губенето на ориентация може да доведе до трагични инциденти, като сблъсък в сградите", посочва тя. По думите ѝ трябва да се видят възможностите за адаптация на  градската среда така, че да бъде по-щадяща за животните.

По време на миграция птиците изминават големи разстояния и пътуват до далечни страни, напомнят експертите. Различните птици мигрират по различно време, но като цяло най-късната миграция е октомври, уточни Иванова. Тя даде пример с щъркелите, които тръгват рано за зимуване, докато хищните птици – чак през септември. През България преминават два пътя на миграция на птиците – Виа Понтика по брега на Черно море и Виа Аристотелис през Западна България, посочи също Иванова.

Два вида птици ще бъдат във фокуса на инициативата днес. В Столичната зоологическа градина БДЗП ще представи интересна информация за египетския лешояд и ловния сокол. Заради статута си на световно застрашен вид местонахождението на гнездата в природата и на двата вида не се разкрива, подчерта Иванова. Тези птици се срещат у нас, но ловният сокол е изчезнал като гнездящ вид.

Египетският лешояд е единственият, който мигрира всяка година до Африка. Другите два лешояда – черният и белоглавият, които също се срещат у нас, могат да скитат на дълго разстояние, но не извършват такава пълноценна миграция, обясни Иванова.

Кога египетският лешояд и ловният сокол се връщат отново у нас и кои са заплахите за двата вида – ще разкажат специалистите на БДЗП днес, от 10:00 ч., когато ще започне събитието в Зоологическата градина.

От 12:00 ч. до 12:30 ч. ще е първата лекция за египетския лешояд, тази за ловния сокол ще е в периода 14:00-14:30 ч.

Източник: БТА