Телескопът „Джеймс Уеб" оглежда галактики "тинейджъри"

Терминът е заради приликите - пориви на растеж, съчетани с незрялост

Новини
10:33 - 22 Ноември 2023
1225
Телескопът „Джеймс Уеб" оглежда галактики "тинейджъри"

Космическият телескоп „Джеймс Уеб" наблюдава галактики „тийнейджъри", които "навлизат в пубертета", съобщава Ройтерс, цитирано от БТА.

Откакто започна работа в орбита миналата година, „Джеймс Уеб" е извършил редица новаторски наблюдения, включващи някои от най-ранните галактики във Вселената, които можем да наречем „галактически бебета". „Джеймс Уеб" обаче е проучил много по-добре млади галактики, които са по-напред в развитието си.

Астрономите ги наричат галактически „тийнейджъри". И както показват новите изследвания, те приличат на човешките тийнейджъри в някои отношения, включително като проявяват пориви на растеж, съчетани с известна незрялост.

Изследователите се фокусират върху галактики, които са се формирали около 2-3 милиарда години след Големия взрив преди приблизително 13,8 милиарда години, с което е поставено началото на Вселената. В изследването са осреднени данните, получени от телескопа, за светлина с различна дължина на вълната, излъчвана от 23 такива галактики - тяхното „химическо ДНК", за да се обрисува подробна картина на галактическите характеристики на „тийнейджърите".

„Тези тийнейджърски галактики имат много уникално химическо ДНК, което показва, че те вече са формирали приличен брой звезди – т.е. навлезли са в пубертета - но все още продължават да се развиват бързо", обяснява Алисън Стром, професор по физика и астрономия в Северозападния университет в Илинойс и научен ръководител на изследването, публикувано тази седмица в Astrophysical Journal Letters.

Тези галактики все още не изглеждат и не се държат по начина, по който се държат днешните зрели галактики, според изследователите.

„Междувременно те преминават през някои важни процеси - много от които все още не разбираме и се надяваме скоро да проучим по-добре - които определят в какъв тип галактика ще се превърнат", казва астрономът и съавтор на изследването Гуен Руди от Обсерваториите "Карнеги" в Калифорния.