Учени: Коронавирусът прилича на респираторния синдром SARS
Геномът на новия коронавирус е почти идентичен с този на вируса на тежкия остър респираторен синдром - SARS. Затова се очаква да се държи като него.
Прогнозата е на екип от американския университет “Пардю”. Там от години работят за създаване на лекарства и ваксини срещу коронавируси и смятат, че са на прав път.
Екипът ще тества потенциалните си лекарства върху новия коронавирус, който получи името 2019-nCoV. Според учените при други вируси от семейството създадените молекули пречат на патогена да се размножава.
Вирусолозите казват, че набелязаните от тях цели в досегашните разработки са над 95% идентични с ензимните мишени, които установяват при вируса на SARS.
По време на епидемията от 2002-2003 г. прехвърлилият се от животни на хора вирус SARS проникна в 26 държави. Заболяха 8098 души и от тях 774 починаха, каза за “24 часа” проф. Нели Корсун, дмн, завеждащ българската референтна лаборатория “Грип и остри респираторни заболявания” към Националния център по заразни и паразитни болести.
Когато се появи огнището на SARS, бяха нужни месеци, за да се разгадае природата на вируса. Сега учените изолираха патогена, тръгнал от китайския град Ухан, и разчетоха генома му за 10-ина дни.
Американският екип очаква до седмица-две да може да съобщи дали вирусът мутира. Тези знания ще имат практически смисъл за прогнозите с каква лекота ще се разпространява от човек на човек.