В Донецк и Луганск отмениха забраната на смъртните наказания

Великобритания и други западни правителства изразиха възмущението си

Украйна
12:28 - 13 Юли 2022
2960
В Донецк и Луганск отмениха забраната на смъртните наказания

Подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна отмениха мораториума върху смъртното наказание седмици след като осъдиха на смърт трима чужденци, заловени на бойното поле.

Денис Пушилин - ръководителят на подкрепяната от Русия сепаратистка групировка в украинската Донецка област, на 12 юли подписа указ, с който се отменя забраната на смъртните присъди. Това се казва в изявление, цитирано от руската държавна информационна агенция ТАСС и от Радио Свободна Европа.

Освен това сепаратистките власти в самопровъзгласилата се Донецка народна република (ДНР) обявиха, че ще изправят над 500 бойци от полка „Азов“ пред съда по обвинения за военни престъпления. Става въпрос основно за военнослужещи, които се сражаваха в продължение на седмици в обсадения завод "Азовстал" в Мариупол.

Руски пропагандистки канали твърдят, че двама украински бойци от полка "Азов", които в момента са в руски плен, може да бъдат екзекутирани. Става дума за Константин Никитенко с позивна "Фокс" и Николай с позивна "Фрост" (неговата фамилия все още не е известна).

По време на церемонията по откриването на посолство в Русия на 12 юли - официален представител на подкрепяните от Русия сепаратисти беше цитиран от "Ройтерс" да казва, че използването на смъртно наказание няма отношение към кандидатурата на региона за дипломатическо признаване.

"Да, това е най-висшата мярка за наказание, но тя е в нашето законодателство и не е свързана с по-нататъшния процес на признаване на Донецката народна република от други държави", каза Наталия Никонорова, която се представи като външен министър на републиката.

Великобритания и други западни правителства изразиха възмущението си, след като Аслин, Пайнър и Брахим бяха осъдени на смърт. На 2 юли британското Външно министерство заяви, че подкрепя усилията на Украйна те и другите двама британци да бъдат освободени.

На 30 юни Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) предупреди Москва, че трябва да гарантира, че смъртното наказание няма да бъде изпълнено. Кремъл отвърна, че решенията на ЕСПЧ нямат отношение към нея.