Вицепрезидентът в Лос Анджелис: Няма мускули, които могат да победят духа

Илияна Йотова откри изложбата на тракийските съкровища в музея "Гети"

Култура
11:33 - 04 Ноември 2024
1035
Вицепрезидентът в Лос Анджелис: Няма мускули, които могат да победят духа

България е с една от най-старите държавни традиции в Европа, стара земя с много наслоени култури, много влияния. Българската история е показала, че можеш да сложиш победата на върха на копието, но по-голяма е победата на книжовността, културата, духовността. Българите сме горди носители на духовност и култура. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към 500-те души, събрали се на откриването в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“.

Над 90% от всички експонати в изложбата, която се провежда под патронажа на вицепрезидента, са български артефакти. 14 български музея участват с над 150 предмета в експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 г. Съорганизатори на изложбата са Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките и Министерството на културата. В Лос Анджелис е и министърът на културата Найден Тодоров.

„Когато преди няколко години в моя кабинет в София директорът на музея „Гети“ д-р Тимъти Потс  и неговият екип ми представиха идеята си, веднага ме спечелиха за свой съюзник. И седем години по-късно този мащабен проект е факт“, посочи вицепрезидентът.

Йотова благодари за усилията на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките, като изтъкна, че той е лидер в археологическите проучвания в Югоизточна Европа, сред водещите научни центрове в цяла Европа. Вицепрезидентът подчерта и съдействието на Министерството на културата. 

Бог е надарил човек с едно невероятно качество - да мечтае - и ние мечтаехме точно тук, в музея “Гети”, да се чуе на български език за откриването на една невероятна изложба. Изложба, посветена на един древен народ, изложба, която говори много - не само с изящните си предмети, а за една определена душевност, заяви още Йотова.

"Древните траки - неизследван народ, за който само ние българите и нашите съседи говорим с легенди. Но говорим така, че всеки, който надникне в тяхното наследство, както ще надникнете вие, може да състави своята легенда и своя разказ", каза тя.

Вицепрезидентът отбеляза, че благодарение на България днес над 300 милиона хора по целия свят пишат на кирилица. "Това сме ние българите - носители на духовност, на култура, на самобитност, на самосъзнание и сме горди с това", добави тя.

„Най-важната мисия на тази изложба е да не се прекъсва връзката между поколенията, да се пази знанието за човешкия род. Изложбата показва не само изящни предмети, а философията на един народ с изключително висока духовна култура. Най-древното послание е, че човекът е силен, когато е заедно с другите, тогава всяка трудност отстъпва“, отбеляза Илияна Йотова.

В приветствието си вицепрезидентът посочи, че през 1972 г. в България е създаден първият в света специализиран Институт по тракология. Тя цитира думи на неговия дългогодишен директор и световноизвестен учен проф. Александър Фол – „Духът е унизен тогава, когато не може да се съпостави с друг дух, а трябва да се съпостави със силата на мускулите“.

„За съжаление, днес духът често среща грубата сила на мускулите. Но няма мускули, които могат да победят духа – това ни е завещала историята“, подчерта Йотова. Вицепрезидентът подари на директора на музея реплика на ритон от Панагюрското съкровище.

Ние, българите, имаме много да се учим от тракийската цивилизация, каза пред БТА служебният министър на културата Найден Тодоров. Той допълни, че е много щастлив да има възможността да присъства на откриването на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис.

„Когато преди година и половина подписах договора за изложбата в музея „Гети“, не съм подозирал, че ще имам късмета и щастието да присъствам на откриването. Представянето на тракийската цивилизация е нещо невероятно. Ние имаме много да се учим от нея“.

Служебният министър на културата каза, че е бил много щастлив да чуе музикално изпълнение на композитора Пенка Кунева. Според него музиката е най-подходящото представяне на откриване на изложба с тракийски съкровища, тъй като най-големият музикант на всички времена Орфей е тракиец.

Найден Тодоров посочи два много важни урока, които са оставени от тракийската цивилизация. Първият е, че до нас е достигнала тракийската култура и трябва да знаем, че това е едно от нещата, с които ще бъдем запомнени. Затова е от съществено значение да подкрепяме нашата култура.

Вторият урок, според служебния министър, е свързан с това, че тракийската цивилизация е една от най-великите в Античността. Въпреки това за нея не се говори достатъчно. „И в същото време днес се говори за Гърция, за Рим, за Египет, но не толкова много за Тракия. Защо? Защото не са били обединени. Това е вторият ни урок от тракийската цивилизация“.

Поради тези две причини „трябва да помним миналото, за да не повтаряме грешките. Трябва да бъдем обединени, за да работим за бъдещето“, каза Найден Тодоров. Той изказа своята радост, че можем да покажем тракийското си наследство и в САЩ.

Служебният министър на културата завърши с „малка шега“. Освен съкровища, България е наследила и традиции от тракийската цивилизация. Такъв обичай например е нестинарството. А шегата е свързана с това, че когато чужденците изумено питат как може боси хора да танцуват върху жаравата, отговорът е, че когато сме се заселили на тази земята, тя още е бил гореща, каза Тодоров.

Изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" е третата част от поредицата "Класическият свят в контекст" на музея "Гети", която изследва разнообразните форми на взаимодействие, свързващи Древна Гърция и Рим с други култури от Средиземноморието, Близкия изток и други региони. Това заяви директорът на музея Тим Потс на церемонията по откриването ѝ в Лос Анджелис.

Предишните изложби изследваха отношенията на класическия свят с Египет (2018 г.) и Персия (2022 г.) - култури, които са географски отделени от Гърция и Рим съответно от Средиземно море и от Сирия-Месопотамия, добави Потс.

Тим Потс каза, че ролята на вицепрезидента на България Илияна Йотова в осъществяването на изложбата е била от важно значение. Той приветства още свършеното от министъра на културата Найден Тодоров, генералния консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов и колегите му от Гърция, Румъния и Турция.

От българска страна в изложбата участват 14 музея с общо над 150 предмета – повече от 90% от всички експонати, включени в нея. Най-голям дял имат Националният археологически музей в София, Регионалният археологически музей - Пловдив и Историческият музей "Искра" - гр. Казанлък, като предмети предоставят още: РИМ - Бургас, РИМ - Велико Търново, РИМ - Враца, ИМ - Карнобат, РИМ - Ловеч, Националният исторически музей, Музей "Старинен Несебър", АМ "Проф. Мечислав Домарадски" – гр. Септември, ИМ - Стрелча, АМ - Созопол и РИМ - Търговище.

Представени са емблематични за Древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други.

Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от Късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят, се казва в прессъобщение на НАИМ-БАН. Водещи световни музеи също са предоставили предмети от своите колекции: музеят Лувър в Париж, Британският музей, музеят "Метрополитън" в Ню Йорк и самият музей "Гети".