Вирусът "крак-ръка-уста" убил 3-годишното дете

В последната една година у нас има епидемия от заразата

Актуални новини
15:51 - 15 Ноември 2019
9440
Вирусът "крак-ръка-уста" убил 3-годишното дете

Сепсис е вероятната причина, която е довела до смъртта на 3-годишното дете, за което по-рано днес стана ясно, че е починало в "Пирогов" в четвъртък, съобщава "24 часа".

Заради инцидента здравният министър Кирил Ананиев нареди проверка в 3 лечебни заведения - "Пирогов", Университетската "Лозенец" и Специализираната детска болница "Проф. Иван Митев". Причината е, че момченцето е преминало и през трите болници преди да се стигне до фаталния край.

Според родителите, момченцето е закарано в детската болница, защото получило обрив, вероятно причинен от коксаки вирус. От там обаче отказали да го приемат, защото леглата в болницата били запълнени. Родителите отиват и в болница "Лозенец". Прегледът продължил 10-15 минути, като според лекарите там, детето е било без температура и е вървяло само. Назначено му е лечение.

Когато се прибират вкъщи обаче състоянието на момченцето се влошава и родителите отново отиват в детската болница, където се полагат необходимите грижи, но състоянието му много бързо се влошава и в почти терминално състояние го откарват в "Пирогов". Въпреки положените усилия и грижи от страна на спешните медици там, детето е починало.

Коксаки вирусите принадлежат към групата на ентеровирусите. Те се предават по въздушнокапков път, поради което инфекцията много лесно се разпространява в ясли и детски градини. Заболяването е заразно. Предава се по фекално-орален път чрез пряк контакт със слюнка или фецес на инфектирани. Най-често коксаки-вирусната инфекция протича с грипоподобни симптоми и преминава, без да се предприема специфично лечение. В други случаи обаче вирусите могат да засегнат кожата, храносмилателната, дихателната система, мускулите и сърцето, предизвиквайки по-сериозни заболявания. Поради тази причина клиничната картина и оплакванията при децата могат да са много разнообразни.

В повече от 50% от случаите заболяването протича много леко, дори без специфична клинична картина. В тези случаи инфекцията се самоограничава в рамките на около 3 дни. Обикновено повишената температура е причината, която кара родителите да потърсят медицинска помощ. В следващите ден-два се появяват мехурчета по задната стена на фаринкса, небцето, устната лигавица, езика. Към третия ден се появява и обрив предимно по дланите и ходилата. Той може да се изяви само със зачервяване или с развитие на болезнени мехурчета.