Янаки Стоилов: Последните промени в Конституцията я деформираха

По думите му в последните месеци дори се наблюдава конституционна аномалия

Политика
09:33 - 11 Юли 2025
1125
Янаки Стоилов: Последните промени в Конституцията я деформираха

"Ако погледнем последните промени в Конституцията, с някои изключения, които смятам, че подобряват основния закон, в голяма част те я деформираха. Този резултат беше постигнат от една конюнктурна политическа сглобка, в която дори част от инициаторите се оказват едновременно съучастници и потърпевши от тези действия." Това заяви конституционният съдия проф. Янаки Стоилов пред БНТ.

Той е на мнение, че след като България вече участва във всички европейски структури, е нужно да се очертае нов хоризонт на развитие. Според него влизането в еврозоната може да бъде възприето от повечето българи като положителен факт само при положение, че техният живот се подобри. Стоилов посочи, че за да сме равни с другите европейски народи, трябва да можем да се сравняваме с най-напредналите и да се стремим да излезем от това незавидно положение.

Той отбеляза, че има множество нарушения на Конституцията. По думите му в последните месеци дори се наблюдава конституционна аномалия. Стоилов заяви, че бащите на Конституцията не са допускали, че можем да изпаднем в състояние като сегашното, където парламентът продължително време да не упражнява властта, която му е предоставена, при формирането на други институции.

Юристът подчерта, че покрай еуфорията от влизането в еврозоната, е останал в сянка годишният доклад на ЕК за върховенството на правото в държавите членки. Той запита как може да работи ефективно една система, в която повечето от висшите ѝ органи на управление са с изтекъл мандат? Янаки Стоилов е на мнение, че проблемът се корени в срастването между политическа, икономическа власт и администрация.

"Няма как да изградиш една система, която да превъзхожда останалите, т.е. съдебната система да бъде с много по-високо качество и много по-голям интегритет от останалите елементи в държавата", посочи той. По думите му тези разпоредби в закона бяха създадени поради наличието на продължаващите мандати, които се изпълняват от временно изпълняващи функцията за съответната длъжност.

Стоилов изтъкна, че в момента се наблюдава отказа да се избере нов Висш съдебен съвет и по този начин той да се превърне едва ли не в безсочен орган. Според него така се суспендира принципът на мандатност.