АЕЦ „Козлодуй” влезе в Топ 10 на най-печелившите фирми на Югоизточна Европа
„Нефтохим”, НЕК и „Булгаргаз” са сред десетте най-губещи в класацията на SeeNews
С първото си влизане в класацията на стоте най-големи бизнеси на Югоизточна Европа през 2018 г. АЕЦ "Козлодуй" попадна директно в Топ 10 на най-печелившите фирми с ръст на печалбата си над 20 процента през миналата година, пише mediapool.bg.
В същото време петролната рафинерия в Бургас "Нефтохим", "Националната електрическа компания" (НЕК) и държавният газов доставчик "Булгаргаз" са сред десетте най-губите компании в годишната класация на информационната агенция SeeNews на компаниите от региона по приходи, растеж или спад, както и по сектори.
Десет български компании влизат в Топ 100 по приходи. Седем от тях са от енергийния бранш, две са крупни търговци на едро и дребно и една е добивната компания.
За втора поредна година "Лукойл Нефтохим Бургас" и производителят на метали "Аурубис България“ са сред водещите 10 компании в региона по приходи. Те обаче отстъпват позиции спрямо 2017 г. "Нефтохим" пада с едно място до шеста позиция с постъпления от малко над 3 млрд. евро. "Аурубис" губи две места и сега е на осмо с приходи от 2,576 млрд. евро.
Румънската автомобилна компания "Дачия" (Dacia) за пета поредна година остава най-голямата компания в Югоизточна Европа, следвана от словенската "Петрол" (Petrol) и румънската "О Ем Ви Петром" (OMV Petrom).
Класацията TOP 100 SEE е доминирана от Румъния с 54 участници, следвана от Сърбия с 13, надминавайки Словения, която тази година влиза с 12 представители. България и Румъния влизат в изданието съответно с 10 и 9 компании, докато Босна и Херцеговина и Северна Македония имат по един. Албания и Молдова все още нямат представители в класацията.
Челната десетка и тази година се заема от същите компании от Румъния, Словения, България, Хърватия и Сърбия, генериращи 27% от общите приходи.
Петролът и природният газ, търговията на едро и дребно, електроенергията, автомобилостроенето, производството на метали и телекомуникациите са водещите отрасли в Югоизточна Европа през изминалата година. Българската индустрия е представена от секторите петрол и природен газ, търговия на едро и дребно, производство на електроенергия и метали.
"Лукойл България" подобрява обаче позициите си, изкачвайки се от 23-о до 18-о място с ръст на приходите от близо 24 процента до 1.7 млрд. евро. НЕК пада от 17-о на 20-о място заради намаляващите приходи от 1.65 млрд.е вро на 1.6 млрд. евро. Петролната "Каска" обаче бележи забележителен ръст на приходите си с 57 на сто до 869 млн. евро и се изстрелва от 95-о до 53-о място. "Кауфланд България" пада от 47-о на 60-о място.
"Булгаргаз" се изкачва от 91-а позиция до 85-а с приходи от 666.7 млн. евро, но попада в незавидната класация на десетте най-губещи предприятия в региона. Търговецът на едро и дребно "Експрес Логистик енд Дистрибюшън" се издига от 96-о на 91-о масто, а рафинерията за биогорива "Астра Плант" от групата на русенската "Булмаркет" се издига от 97-а позиция на 93-а с 12.5 на сто ръст на приходите до 611 млн. евро.
АЕЦ "Козлодуй“ за първа година влиза в класацията и заема 97-о място с приходи от 574 млн. евро. Освен това ядрената ни централа е единствената българска компания, която попада в топ 10 на най-печелившите бизнеси през 2018 г. Тя заема осмото място в класация, която все още е доминирана от Румъния, но ръководена от две сръбски компании – операторът на белградското летище "Аеродром Никола Тесла" (Aerodrom Nikola Tesla) и производителят на метали "Сербия Жижин Бор Купър" (Serbia Zijin Bor Copper).
Три от 10-те компании в класацията на губещите пари са български – "Лукойл Нефтохим" е на второ място, НЕК е на шеста позиция, а "Булгаргаз" – на девета. Причината за влизането на газовия доставчик в негативната класация е отписването на над 50 млн. лв. от годишната му печалба заради наложената от ЕК глоба за злоупотреба в монопол, обясниха от "булгаргаз". Санкцията изяде оперативната печалба на дружеството и то отчете загуба от 32 млн. лв.