„Гугъл“ пуска чатбота си Bard - съперникът на ChatGPT
Първи ще получат достъп потребителите в Съединените щати и Обединеното кралство
„Гугъл“ отваря достъп до чатбота си Bard, който ще се конкурира директно с ChatGPT. Потребителите могат да се присъединят към списъка с чакащи, за да получат достъп до Bard.
Опцията трябва да бъде „допълващо изживяване“ към Google Search, според говорител на компанията, цитиран от CNN. Потребителите проверят отговорите или източниците на Bard в „Гугъл“ търсачката.
Компанията обяви, че ще започне да пуска инструмента в Съединените щати и Обединеното кралство, след което ще бъде предоставен достъп и до други държави.
Новината идва на фона на надпреварата между големите технологични гиганти „Гугъл“, „Майкрософт“, „Фейсбук“ и други да разработят и внедрят инструменти с изкуствен интелект, след неотдавнашния успех на ChatGPT.
Преди дни „Гугъл“обяви, че също въвежда изкуствен интелект в своите инструменти като Gmail, Sheets и Docs. Малко след това „Майкрософт“ обяви подобно стъпка.
„Гугъл“ представи Bard миналия месец по време на демонстрация. Не всичко мина по-план обаче, защото стана ясно, че инструментът е дал неточен отговор на въпрос за телескоп.
Акциите на компанията майка на „Гугъл“ Alphabet паднаха със 7,7% през този ден, което струваше 100 милиарда долара от пазарната й стойност.
Подобно на ChatGPT на OpenAI, Bard е изграден върху голям езиков модел. Тези модели са обучени на база на голямо количество данни, за да генерират отговори на потребителски подкани.
Според някои съобщения огромното внимание към ChatGPT е накарало ръководството на „Гугъл“ да обяви „червен код“ за бизнеса си с търсачката.
„Гугъл“ писа в публикацията в блога си, че инструментите за изкуствен интелект са „не без недостатъци“.
Миналата седмица OpenAI пусна следващата модел GPT-4, по който работи chat GPT I новия браузър Bing на „Майкрософт“. В първия ден след представянето си, GPT-4 изуми много потребители с демонстрацията, която показва способността на инструмента да съставя съдебни дела, да полага стандартизирани изпити и да създава работещ уебсайт от ръчно нарисувана скица.