„Разходка с Гогол“ в Народния театър
Радина Кърджилова влиза в ролята на „малкия човек“ Акакий Акакиевич
![„Разходка с Гогол“ в Народния театър](https://lupa.bg/f/news/b/232/8f32adb0218600eb52cf463271fffb90.jpeg)
Втора премиера ще има в Народния театър, в рамките на четири дни, съобщават от трупата. На 25 и 26 април са първите представления на „Разходка с Гогол“, трети спектакъл от програмата „Театър+“.
„Създаването на спектакъл по текстове на Гогол бе привилегия за мен и целия екип. Това бе възможност да запознаем зрителите с онези светове на Гогол, които са адекватни на днешната съвременност“, разказва режисьорката Катя Петрова.
По думите й чрез трагикомичната игра и карнавалът, зрителите отблизо ще се срещнат с едни ощетени, дресирсани хора, които не използват пълноценно собствения си интелект и чувства. Спектакълът е изграден върху Головите „Петербургски разкази“, сред които „Записки на един луд“, „Шинел“ и други.
Радина Кърджилова влиза в ролята на „малкия човек“ Акакий Акакиевич, а в телата на останалите герои на Гогол се преобразяват актьорите Радена Вълканова, Жаклин Даскалова, Мартина Пенева, Стелиан Радев, Пламен Димов, Александър Тонев, Кире Гьоревски.
Драматург на спектакъла е Майя Праматарова, хореограф е Анна Пампулова, а сценографията и костюмите са на Борис Далчев и Петя Караджова. В постановката музиката се изпълнява на живо от музикантите Венислав Будинов и Николай Темнисков, композиторът е Христо Йоцов. Светлозар Георгиев отговаря за звуковия дизайн, а визуалната картина е на Теодор Киряков.
Николай Гогол (1809-1852) е автор, при когото тъгата и трагиката се преодоляват чрез искрящ смях. Парадоксите на живота, пречупени през причудлива фантазия, при него са хем комични, хем мистични. Човешко и отвъдно, хора и духове се преплитат в хоровода на Гогол – и шинелите са жизнени, портретите живи, а носове се разхождат по булевардите, коментират от екипа на пиесата. Цитират думите на Владимир Набоков: „Същността на човечеството се извежда ирационално от хаоса на мнимите реалности, които овеществяват света на Гогол“.
Спектакълът е нов и оригинален поглед към прозата на Гогол и разширява сценичната представа за автора, като абсурдният му хумор се разкрива от артистите по завладяващ с импровизационната си сила начин, допълват от Народния театър.