Финансовият директор на Министерство на културата изхвърча заради източването на театрите

Да забраним ли тогава Алеко и Войников, попита риторично Найден Тодоров по повод скандала с пиесата на Бърнард Шоу

Актуални новини
14:13 - 07 Ноември 2024
3184
Финансовият директор на Министерство на културата изхвърча заради източването на театрите

Финансовият директор на Министерството на културата, който в бил на поста и е одобрил отпускането на средствата, източени от театрите в Разград и Смолян, вече не работи във ведомството. Това стана ясно от думите на служебния министър на културата Найден Тодоров, който даде пресконференция. Той обаче не уточни дали след отстраняването финансовият директор и другият отговорен служител, който е бил началник на отдел, сами са напуснали или са били уволнени. Техните имена също не бяха назовани официално.

Найден Тодоров уточни, че фиктивно назначените служители в театрите няма да получат заплати, защото не са се явявали на работа.

Министърът коментира и скандала с пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът", която Джон Малкович поставя в Народния театър и чиято премиера е тази вечер. Найденов каза, че Министерството на културата е в комуникация със СДВР и Столичната община във връзка с готвения протест пред Народния театър.

Министърът коментира, че заглавието е поставяно и преди в България, и дори е било отличавано с награди.

"Искаме ли цензура?", постави риторичен въпрос Тодоров, като допълни, че лично би желал да наложи такава върху множество чалга песни, но предупреди за опасността от верижна реакция - ако днес се цензурира едно, утре може да е друго.

Министърът направи паралел между произведението на Бърнард Шоу и класически български творби като "Бай Ганьо" и "Криворазбраната цивилизация". "Това означава, че трябва да забраним Алеко Константинов и Добри Войников", коментира той.

В заключение на своето изказване, Тодоров определи темата като "тежка" и каза: "Ролята на изкуството е да успокои неспокойните и да разтревожи прекалено спокойните".

Същевременно министърът на културата представи своята визия за българската култура, подкрепена с анализ на сектора и пътищата за преодоляване на трудностите. Културата е реална част от националната сигурност на една държава, каза той в своето експозе, продължило около един час.

„Разработих няколко варианта за излизане от културната криза, която е всичко онова, което се случва в обществото. Всеки от тези варианти работи сам по себе си, но са свързани с това каква посока иска да поеме България политически – дали искаме дясно развитие в културата, дали искаме ляво развитие в културата, дали центристко развитие в културата. Невероятното е, че всеки един от тези варианти може да работи“, каза Тодоров.

„Изборът ще бъде оставен на парламента в мига, в който се появи едно редовно работещо правителство. Това ще бъде моментът, в който ще представя съкратен вариант на тези неколкостотин страници, за да се избере централната посока за развитие на българската култура. Тук въпросът е дали държавата трябва да бъде основен двигател, да бъде контрольор или просто да създава условия за развитие на културата. Моята визия не е свързана с тези три пътя, а с това, което трябва да се свърши, независимо от това кой път ще изберем“, каза министърът.

„Нека започнем от там, че България все още няма стратегия за развитие на културата, въпреки че бяха направени два такива опита“, посочи министърът. Той съобщи, че за изпълнението на представената от него програма са нужни 240 милиона лева, които да бъдат вложени еднократно.