Хиляди фалшиви долари от България блокираха валутния пазар в Турция

Новини
12:35 - 29 Ноември 2024
59822
Хиляди фалшиви долари от България блокираха валутния пазар в Турция

Транзакциите на валутния пазар при комшиите са спрени поради твърдения за $600 милиона фалшиви долара, пренесени от България и Близкия изток и пуснати на пазара в Турция.

Някои банки и офиси спряха да купуват долари. Избухна сериозна валутна криза в страната

Финансовият анализатор Ислам Мемиш заяви пред ежедневника Акшам, че някои обменни бюра в Истанбул заявили, че ще обменят долари, единствено като начисляват комисионна от по 5 долара за обмен на банкнотите от по $50 и $100.“

В информации в турските медии се твърди, че международни банди са внесли фалшиви $600 милиона, които е много трудно да бъдат разграничат от истинските, дори и с машини. 

Твърди се, че фалшивите пари са вкарани в Турция от югоизточната и българската граница. 

Продавачите на валута в Капалъ чарши в Истанбул са изключително разтревожени от ситуацията. Стигна се до масова психоза и страх от фалшиви долари.

Обменните бюра в Турция спряха да купуват банкноти от 100 и 50 долара.

Главната прокуратура на Истанбул започна служебно разследване за печатане и разпространение на фалшиви пари.

Ердем Акдоган, който е собственик на обменно бюро в Авджълар, в европейската част та Истанбул, заяви че слухът за фалшиви долари се носи от 10 дни.

„Търговците на едро не купуват банкноти от 100 долара, ние чакаме. Следователно и ние не ги купуваме. Веригата засегна всички, когато при нас дойде фалшива банкнота, ние я подпечатваме и я докладваме на властите.“

Твърдеше се, че някои фалшиви банкноти от 50 и 100 долара, известни на пазара като „бели“, могат дори да преминат през банкомати, лилаво осветление и машини за броене на пари. Твърди се също, че на пазара има и фалшиви банкноти от $50.

Централната банка в Анкара направи изявление относно твърденията за фалшиви долари. В изявлението, в което се посочва, че фалшивите пари, изпратени до съдебните власти, са били изследвани обстойно.

„Изготвените експертни доклади бяха споделени със съдебните органи, както и с Асоциацията на банките в Турция. Бяха направени необходимите насоки за предприемане на мерки срещу фалшифицирането на валута."

В своето изявление Асоциацията на банките на Турция заяви, че броенето на пари, контролът върху фалшивата валута и използваните банкомати са проверени и се прави актуализация. Експертите отцелядаха, че актуализациите може да отнемат седмица.

Мехти Шерен, председател на Управителния съвет на Асоциацията на всички оторизирани институции и обменни бюра, говори в Капалъ чарши, където се извъшва основния обмен на валута в извънбанковата система.

Държейки две фалшиви доларови банкноти в ръката си, Шерен отбеляза: „Попаднах на 2 банкноти за една седмица. Това не е нещо необичайно.

Всички тези информации в медийте са лъжи и според мен са неоснователни и преувеличени.

Трябва да се предприемат действия срещу тези, които подкопават икономическото доверие с неверни и преувеличени твърдения."

Междувременно полицията започна разследване на кризата с фалшивата валута в Истанбул.

Две жилища, в които са отпечатани фалшиви пари, бяха открити в районите Зейтинбурну и Фатих. Иззети са над 3 хил. фалшиви банкноти от $100 и печатни машини. 

Други подготвени за пускане в обръщение фалшиви евробанкноти на обща стойност 3,6 милиона евро също бяха иззети за унищожаване. При операцията е задържан 1 човек.