Кристалина Георгиева бие аларма: 828 милиона по света си лягат гладни всяка нощ

Бедността нараства, нужни са 7 милиарда долара, за да помогнем на нуждаещите се, казва шефката на МВФ

Коментар
20:10 - 03 Октомври 2022
4858
Кристалина Георгиева бие аларма: 828 милиона по света си лягат гладни всяка нощ

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви днес, че 48 държави са изложени на световната хранителна криза, като половината от тях са силно уязвими, предаде Ройтерс. 

Георгиева, която говори на на конференция в столицата на Саудитска Арабия - Рияд, каза още, че 141 милиона души в арабския свят са изложени на продоволствена несигурност. Тя посочи още, че МВФ ще направи така, че гласът на иснтитутцията да бъде чут в борбата с ограниченията за търговия с храни с цел да се облекчи ситуацията.

По отношение на икономическата обстановка в света Кристалина Георгиева посочи, че МВФ няма да се поколебае да бъде в услуга на своите страни членки. "Ако имат нужда от повече, ние ще направим повече", заяви Георгиева.

"От 2018 г. продоволствената несигурност се увеличава. Съчетанието от конфликти, климатични сътресения и пандемията нарушиха производството и разпределението на храни и увеличиха разходите за изхранване на хората и семействата. В момента нахлуването на Русия в Украйна повиши цените на храните и торовете, което все още затруднява вносителите и кара няколко държави да наложат ограничения върху износа. 

Резултатът е безпрецедентен - 345 млн. души, чиито живот и препитание са в непосредствена опасност, поради остра продоволствена несигурност, и над 828 млн. души, които си лягат гладни всяка нощ, според Световната програма по прехраната".

Това се казва в материал, публикуван в блога на МВФ. Негови автори са управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, началникът на отдел "Преференциално кредитиране" в отдел "Стратегия, политика и преглед" (SPR) към МВФ Бьорн Ротер и икономистът от отдел “Регионални изследвания” Себастиан Соса. 

"Въздействието на продоволствения шок се усеща навсякъде. Най-тежко е положението в 48 държави, много от които са силно зависими от вноса от Украйна и Русия - предимно държави с ниски доходи. От тях около половината са особено уязвими поради тежки икономически предизвикателства, слаби институции и нестабилност.

Наред с човешките жертви нарастват и финансовите разходи. Според нов доклад на МВФ през 2022 г. и 2023 г . въздействието на по-високите разходи за внос на храни и торове в страните, силно изложени на продоволствена несигурност, ще добави 9 млрд. долара към натиска върху платежния баланс. Това ще доведе до ерозия на международните резерви на страните и тяхната способност да плащат за вноса на храни и торове", анализират шефовете в МВФ.

На много места, въпреки че цените на хранителните продукти са по-ниски от неотдавнашния си връх, все още високите цени на хранителните продукти и енергията подхранват криза на разходите за живот, която вероятно ще увеличи бедността и ще навреди на растежа, като може да подхрани политическата нестабилност. 

В резултат на това много политици въведоха фискални мерки, за да предпазят населението от настоящата продоволствена криза.

По наши оценки само за тази година силно застрашените държави се нуждаят от до 7 млрд. долара, за да помогнат на най-бедните домакинства да се справят с по-високите цени на храните", казват от МВФ.

Необходими са решителни и навременни политически действия в четири области, за да се смекчи световната продоволствена криза и да се предотврати човешкото страдание. 

Според МВФ политиците по света трябва да дадат приоритет на борбата с инфлацията и да защитят най-уязвимите, за да облекчат тежестта на кризата с разходите за живот. 

Запазването на отворената търговия, включително в рамките на регионите, ще позволи на хранителните продукти да достигат от областите с излишък до тези, в които има остра нужда от тях. Протекционистичните мерки влошават продоволствената криза, като според Световната банка те са причина за 9 процента от увеличението на световните цени на пшеницата, казват от финансовата институция.

Международната общност също трябва да предприеме решителни действия, за да осигури необходимото финансиране за справяне с непосредствената криза и за укрепване на продоволствената сигурност в средносрочен и дългосрочен план.

Според МВФ тази глобална продоволствена криза има зашеметяващо хуманитарно въздействие и води до огромни финансови разходи. Тя изисква всеобхватен и добре координиран подход, за да се гарантира допълняемост и максимална ефективност при използването на ресурсите. Заедно със Световната банка и нашите глобални партньори неотдавна публикувахме второ съвместно изявление, в което призоваваме за действия по отношение на глобалната продоволствена несигурност.

Сега всички ние трябва да действаме, за да облекчим страданията на гладуващите, като подкрепим страните, които предприемат решителни политически действия, с необходимото финансиране, заявява Кристалина Георгиева.