Математик на Костов: В епидемичен взрив сме
Д-р Лъчезар Томов очаква много рязък скок на болните до седмица-две
В момента сме във фаза на епидемичен взрив – едновременно увеличаване на процента позитивни и на бройката. Това каза пред БНР д-р Лъчезар Томов, доктор на математическите науки, преподавател по информационни технологии и изследовател в Центъра за анализ и управление на рисковете към Нов български университет. Центърът е известен в общественото пространство като "лабораторията на Иван Костов", тъй като председател на Управителния му съвет е именно бившият премиер.
„В рамките на една-две седмици много рязко ще продължи да се увеличава, ако няма допълнителни действия да се ограничи този ръст“, предупреди Томов в предаването "Хоризонт до обед". Според него е налице много сериозен риск за здравната система и за бизнеса.
„Риск има. В момента сме във фаза, която не е особено добре контролирана“, категоричен е Томов. Няма нужда да се плашим, но трябва да се действа разумно и да се управлява ситуацията, смята той.
„Смелото ходене на дискотека, особено ако сте ученик и после отивате и на училище бих го нарекъл безразсъдно, жестоко и нанасящо смърт.“
„Ако настоящата фаза на ръст продължи и не бъде овладяна, много скоро няма да има легла. Колкото и легла да имаме, трябва да има и лекари за тези легла. Ако една сестра обслужва 40 човека, интензивно болни, това, че те са на легло, интензивно, не им помага“, коментира Лъчезар Томов.
"Влязохме в зоната на риск още към края на септември", уточни математикът. "Ситуация, в която отворихме училища, оставяйки дискотеки отворени, оставяйки работа от вкъщи, при градове като София рано или късно ще доведе до експлозия."
РЗИ няма безкраен капацитет да хване всеки клъстер в реално време, в такава фаза не могат да направят добро покритие, допълни Лъчезар Томов.
При нас не се тества достатъчно бързо, хората ходят, когато състоянието се влоши, а при Covid-19 е от изключително значение да се открие и лекува рано, подчерта преподавателят. „Ние ги откриваме късно, защото се тества недостатъчно.“
„Броят открити при нас не е твърде надежден. Виждате как в момента едновременно се вдигат процентът позитивни и броят открити, което е показателно, че не се тества много добре“, изтъкна Томов.