Мистерията на COVID огнището в Северна Корея
Изминаха три седмици, откакто Северна Корея обяви първия си случай на COVID-19. Правителството твърди, че огнището е под контрол, но подробностите остават загадка.
Ким Хуанг-сун седеше сам в кухнята си в Сеул, когато телефонът му иззвъня. Беше китайски брокер с новините, които чакаше. Семейството му можеше да говори.
Изминаха 10 години, откакто Хуанг-сун избяга сам от Северна Корея. Двете му деца, внуците и 85-годишната му майка са все още там, а той е загубил надеждата някога да ги измъкне. Тези тайни телефонни обаждания са единствената комуникация, която има с тях. Хуанг-сун знае да не иска твърде много информация, в случай че ги подслушват. Той поддържа разговорите си кратки, никога повече от пет минути.
Два дни по-рано Северна Корея обяви първия си случай на коронавирус.
Данните, публикувани от правителството, в безпрецедентен ход, показват, че вирусът се е разпространил бързо във всяка провинция в страната.
"Казаха ми, че много хора са болни от треска", казва Хуанг-сун. "Имам предчувствие, че ситуацията е много лоша. Казаха, че всеки се разхожда и пита всеки, когото срещне, за лекарство. Всеки търси нещо, за да свали температурата си, но никой не може да намери лекарства."
Хуанг-сун не посмя да попита колко души умират. Ако бяха подслушани да говорят за смъртни случаи, това може да се разглежда като критика на правителството, а той се страхува, че семейството му може да бъде убито.
Досега около 15% от населението са се разболяли от "температура" по официални данни. Липсата на тестове означава, че така се описват случаите.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун призна недостига на лекарства, като нареди на армията да разпредели запасите си.
Болниците и аптеките в Северна Корея не са имали лекарства от години, казва Хуанг-сун. Лекарите изписват рецепта и зависи от пациента да намери това, от което се нуждае и да го купи, или от някой, който продава директно от къщата си, или от местния пазар.
"Ако имате нужда от упойка за операция, трябва да отидете на пазара, за да я вземете и да я занесете в болницата", казва той. "Но сега дори продавачите на пазара нямат нищо. Правителството казва на населението да свари борови листа и вместо лекарства те пият сместа", обяснило семейството му. Държавните новини също препоръчват гаргара със солена вода за облекчаване на симптомите.
"Това се случва, когато нямат лекарства. Те преминават към традиционната медицина", казва д-р Наги Шафик, който работи за Unicef в севернокорейските села от 2001 г. Когато бил там за последно през 2019 г., лекарствата вече се изчерпвали. "Имаше, но много, много малко", казва той.
Почти всички лекарства се внасят от Китай и последните две години на затваряне на границите спряха този внос.
Скоел Парк, от организацията Liberty в Северна Корея, помага на избягалите от Севера да се заселят в Южна. Тези, които са говорили със семейството си вкъщи, са му казали, че има недостиг на лекарства. "Това, което беше останало, беше изкупено, тласкайки цените до небесата", казва той.
Национален локдаун
Правителството разпореди национален локдаун в деня на обявяването на епидемията. Това предизвика загриженост, че хората, които не могат да получат храна, ще умрат от глад. Поне някои обаче изглежда са успели да напуснат домовете си, за да работят и да се занимават със земеделие.
Снимки, направени през границата в Южна Корея от уебсайта за наблюдение NK News, показват селскостопански работници в нивите в дните след налагането на блокирането.
Въпреки това, на места с висок процент на заразяване, включително столицата Пхенян, се съобщава, че хората са били затворени в домовете си.
Лий Санг Йонг управлява Daily NK, базиран в Сеул уебсайт, и има мрежа от източници в Северна Корея. В град Хиесан на китайската граница той казва, че на хората не е било позволено да напускат домовете си в продължение на 10 дни през май. Когато блокирането беше премахнато, според източника му, повече от дузина хора са открити припаднали в домовете си, отслабени от липса на храна.
Официални смъртни случаи в КНДР
Досега официално са съобщени само 70 смъртни случая. Това би поставило смъртността от COVID-19 в Северна Корея на 0,002% - най-ниската в света.
"За страна с лоша здравна система, където никой не е ваксиниран, тези бройки нямат логика", казва Мартин Уилямс, който проследява данните за платформата за анализ 38 North.
Той посочва още една странност. Смъртните случаи достигнаха връх, докато случаите все още се увеличаваха. "С COVID-19 знаем, че смъртните случаи обикновено следват инфекциите с две до три седмици. Така че знаем, че тези цифри са неверни, но не знаем защо."
Той обяснява, че освен погрешно отчитане на национално ниво, местните здравни служители може да не искат да признаят колко хора са починали, от страх да не бъдат наказани.