Нанси Пелоси си тръгна от Тайван
Тя до последно не потвърждаваше дали ще посети острова, който Пекин обявява за свой
Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси отпътува от Тайван, с което приключи спорното посещение, на което Пекин отговори със заплахи и военни учения, предава АФП.
82-годишната дама помаха на чакащите високопоставени лица на летище "Songshan" в Тайпе, преди да се качи на американски военен самолет.
Припомняме, че вчера Нанси Пелоси кацна в Тайван въпреки многобройните предупреждения на Китай от последните дни и неодобрението на Белия дом за визитата. Самолетът й е бил ескортиран от американски изтребители и самолетоносачи.
Пелоси до последно не потвърждаваше дали ще посети острова, който Пекин обявява за свой.
„САЩ няма да изостави Тайван“ – това бяха думите на Пелоси, която се срещна с президентката на Тайван – Цай Ин-уън. Визитата на високо ниво предизвика огромно напрежение между Пекин и Вашингтон, тъй като Китай смята островната демокрация за своя територия и твърди, че тази среща на високо ниво в Тайпе е знак, че Щатите подкрепят независимостта на Тайван. Пелоси не обяви страната като част от тихоокеанската си обиколка, но кацна в тайванската столица, посети парламента, след което проведе срещата с Цай Ин-уън. Тя обяви, че подкрепата на САЩ към Тайван е "ключова“ и решителността на Америка да съхрани демокрацията в страната, остава „желязна“.
Цай удостои Нанси Пелоси с един от най-важните граждански ордени като символ на благодарност към подкрепата на Вашингтон. Тя описа председателя на долната камара в Конгреса като „дълбоко вдъхновяваща фигура“, която от дълго време защитава свободата и правата на човека.
Междувременно Китай вече предприе конкретни стъпки срещу Тайван заради Пелоси. Пекин забрани вноса на някои продукти от острова като цитрусови плодове и риба, постави пречки и пред редица бизнеси. Тези мерки следват и военната реакция, когато китайските власти обявиха, че ще проведат тридневни учения в моретата около Тайван. Те започват в четвъртък. Пекин заяви, че чуждестранни кораби и самолети не могат да влизат в тези зони по време на ученията, което бе описано от тайванското Министерство на отбраната като ефективна блокада на острова.
Малко преди срещата на Пелоси и Цай управляващите на острова обявиха, че армията е в ниво на готовност. Властите ще задействат план, за да осигурят „безопасността и стабилността около острова“ – като отговор на китайските учения. Правителството заяви, че гражданите трябва да бъдат убедени в своята сигурност.