Почина именитият хореограф Димитър Манов
Главният балетмайстор на Ансамбъла на Строителните войски и на Българската армия умря на 83 години
Българската култура понесе тежка загуба. На 3 януари почина Димитър Манов - един от най-ярките български хореографи и творци в областта на фолклорното изкуство.
Димитър Манов оставя неизличима следа в българската култура като дългогодишен солист на ансамбъл "Филип Кутев" и преподавател в Държавното хореографско училище в София. Той е бил главен балетмайстор на ансамбъла на Строителните войски и на ансамбъла на Българската армия.
Специално признание за таланта му е работата му в Съединените американски щати, където създава и ръководи ансамбъл "Тамбурица", разнасяйки славата на българското фолклорно изкуство отвъд океана.
Димитър Манов е роден на 22 август 1941 г. в китното село Соволяно, Кюстендилско.
Завършва Държавно хореографско училище (сега НУТИ - Национално училище за танцово изкуство) през 1960 г., след което е приет е с конкурс в Държавен ансамбъл за народни песни и танци „Филип Кутев”, където работи до 1977 г. и бързо израства като солист-изпълнител.
Едни от най-запомнящите му се изпълнения са: Младоженецът в музикално-танцовата картина „Тракийска сватба” и един от солистите в камерния танц „Левенти”.
От 1971 г. Димитър Манов е ръководител на танцовия състав при Народно читалище „Аура”, където се утвърждава като художествен ръководител и педагог. В него младият танцьор за пръв път създава и поставя свое танцово произведение.
В периода 1972 – 1978 г. е преподавател по български танци в ДХУ. През 1977 г. е назначен за Главен балетмайстор на Ансамбъла на Строителните войски (АСВ) към ГУСВ. Именно там той успява да постигне своите най-големи творчески резултати и развие своя хореографски потенциал.
В Ансамбъла на Строителните войски се раждат тематичните композиции „Земя завинаги” и „Посрещане на руските освободители”. Като отличен познавач на шопския фолклор в неговото творчество присъстват редица ярки произведения останали като образци за танците на Шоплука, а това са: „На мегдана”, „Шопска танцова сюита”, „Мъжки шопски танц”, „Женски шопски танц”, както и голямата танцова картина „Ние от Шоплука”. Творческите достижения на Димитър Манов не се изчерпват с тези примери. Особено значими са: „Северняшка сюита”, „Варненски танци”, „Първомайска ръченица”, „Игри край Струма”, „Капански танци”, „Добруджански мъжки танц”, както и камерният „Танц с калпаци”.
През 2012 г. Димитър Манов печели престижната награда „ОСКАР” за фолклор за цялостно творчество.
От 2011 г. хореографът Димитър Манов е член на журито на Национален фолклорен фестивал „Фолклорен извор“.
Поклонението пред тленните останки на големия творец ще се състои на 5 януари 2025 г. от 13:00 часа в столичния храм "Света София".