"Астра Зенека" става дефицитна, по-малко ваксини и апролет

По-малко от половината обещани 180 млн. дози ще влязат в употреба

Топ
18:15 - 24 Февруари 2021
4569
"Астра Зенека" става дефицитна, по-малко ваксини и апролет

Фармацевтичната компания AstraZeneca вероятно ще достави значително по-малко ваксини за ЕС от договореното през второто тримесечие, съобщават Ройтерс и DPA, цитирани от investor.bg. Компанията очаква да достави по-малко от половината от обещаните по договор 180 милиона дози ваксини на общността между април и юни, заяви представител на ЕС пред Ройтерс във вторник. Ако това се случи, целта на ЕС да се ваксинират 70% от възрастните до лятото може да бъде застрашена.

Но тези количества теоретично могат да бъдат компенсирани от други фабрики на производителя на ваксини, успокои представител на ЕС пред DPA. Все още няма приет график за доставките за тримесечието.

AstraZeneca обяви пред DPA във вторник вечерта, че възнамерява да изпълни договора за второто тримесечие според последната прогноза. Около половината от обещаните дози трябва да са от европейско производство. Компанията ще осигури останалото от други части на света. В съобщението не е посочено откъде трябва да дойде ваксината.

„AstraZeneca работи за увеличаване на производителността в европейската си верига за доставки и продължава да използва глобалните си възможности за доставка на 180 милиона дози на ЕС през второто тримесечие", добавя концернът.

Преди това имаше съобщения в медиите, че групата иска да намали наполовина доставките до 90 милиона дози през второто тримесечие. ЕК обаче не пожела да потвърди информацията. Официално се пояснява, че преговорите с AstraZeneca за графика за доставки все още продължават. Компанията е в процес на „усъвършенстване и консолидиране на плана въз основа на всички налични производствени мощности в Европа и извън нея“. Комисията очаква „подобрено предложение за графика за доставка“.

AstraZeneca обяви в края на януари, че няма да може да изпълни обещания обем на доставки до ЕС през първото тримесечие поради недостатъци в производството в завод в Белгия. Първоначално се очакваше, че броят на дозите ще бъде с около 60 процента по-нисък от планираните 31 млн. По-късно беше съобщено, че трябва да бъдат доставени 40 милиона бройки. Ако през второто тримесечие се добавят около 90 милиона бройки, това ще доведе общия брой до 130 милиона дози от AstraZeneca за цялата първа половина на годината. Първоначално бяха обещани 300 милиона до края на юни.

В документ от Федералното министерство на здравеопазването на Германия от 22 февруари, с който Ройтерс разполага, се предполага, че AstraZeneca ще компенсира напълно изоставането в доставките до края на септември. Според документа Германия трябва да получи общо 56 милиона дози дотогава, 34 милиона от които през третото тримесечие. Министерството не коментира информацията.

Представителят на ЕС казва, че ако AstraZeneca действително увеличи производството си през третото тримесечие, това може да помогне на ЕС да постигне целта си за ваксинацията. Преговарящите от международната общност обаче са подозрителни към плановете, тъй като компанията не е изяснила откъде трябва да дойдат допълнителните дози.

„Може да е нереалистично да се запълни разликата в предлагането през третото тримесечие", казва представителят на ЕС, добавяйки, че компанията е променила броя на доставките няколко пъти. Договорите за ЕС предвиждат, че AstraZeneca се задължава да „положи всички усилия“, за да спази определен график.

Използването на ваксината на AstraZeneca започва бавно в ЕС: В Германия например до момента са доставени 1,4 милиона дози в цялата страна, но само 211 886 са поставени, т.е. 15 процента, става ясно от статистиката за ваксинациите на института „Робърт Кох“ и данните за количествата за доставка, които производителят AstraZeneca докладва на Федералното министерство на здравеопазването и които са на разположение на Suddeutsche Zeitung (SZ).

Според SZ това се дължи не само на факта, че хората не искат да бъдат ваксинирани с ваксината на AstraZeneca, но и за липсата на потенциални кандидати за ваксина. В първата група за приоритизиране едва ли има хора под 65 години, които все още не са били ваксинирани. В национален мащаб само 150 000 души трябва да имат право на ваксинация с AstraZeneca, съобщава SZ. Ваксината от британско-шведската фармацевтична компания е одобрена в Германия за употреба само за хор адо 64-годишна възраст.

Ето защо премиерът на Бавария Маркус Зьодер (Християнсоциален съюз) пледира за промяна в последователността на ваксинацията. „Трябва отново много разумно да преценим този приоритет на ваксинацията. За да бъда честен, още през следващите няколко седмици, когато видим колко остава от AstraZeneca“, каза Зьодер във вторник вечер в онлайн разговор с вестник Bild. „Наистина е абсурдно да имаме ваксина, която никой не иска“. Зьодер намери ясни думи да опише ситуацията: „Това е доста гадно, тази история с AstraZeneca. Това впечатление, че ваксината не е ефективна и това мнение се прокрадва наоколо".