Шок: Пандемията свива БВП на Германия с 9,8% през второто тримесечие
Спадът е най-големият след световната финансова криза през 2009 г.
Най-голямата европейска икономика вероятно ще се сви с 9,8% през второто тримесечие с оглед на извънредните ограничителни мерки, които бяха наложени в Германия, за да се подпомогне забавянето на разпространението на коронавируса, съобщиха в сряда водещите немски икономически институти, цитирани от Ройтерс и БНР.
Това ще се окаже най-драматичното свиване на БВП на страната от 1970 г. насам, откогато съществуват статистически данни, и би представлявало двойно по-голям спад спрямо първото тримесечие на 2009 г., когато и Германия се намираше във вихъра на световната финансова криза, посочват немските институти.
Германия се намира в истинска блокада от седмици. Училища, магазини, ресторанти и спортни съоръжения са затворени, а много фирми са спрели производството си, за да помогнат да се забави разпространението на болестта.
"Не е невъзможно кризата да продължи по-дълго от очакваното и да доведе до замразяване на производството", предупреди Тимо Волмерсхаузер от института Ifo - един от икономическите "мозъчните тръстове", участващи в изготвянето на доклада.
"При този сценарий рецесията ще бъде още по-дълбока и възстановяването ще бъде по-бавно. Освен това ще бъде по-трудно за правителството да предотврати бизнес фалити", добави той.
Според най-големите институтите за икономически изследвания, БВП на Германия вероятно вече се е свил с 1,9% през първото тримесечие на годината.
Както Ройтерс съобщи във вторник, водещите немски институти прогнозират, че за цялата 2020 г. икономиката на Германия ще се свие с 4,2%, след което ще отбележи растеж от 5,8% през 2021 г., подпомогнат от стимулиращите правителствени мерки.
"Пандемията от коронавирус предизвиква дълбока рецесия в Германия“, коментираха водещите институтите, чиито прогнози са в основата на икономическите прогнози на немското правителство. Те също така заявиха, че има значителен риск за допълнително намаляване на техните прогнози.
Тимо Волмерсхаузер отбеляза, че мерките за блокиране причиняват криза на потреблението и добави, че търсенето на германски промишлено произведени стоки ще се увеличи, едва след като Германия и останалите европейски държави облекчат тези силно ограничителни мерки.
Според икономическите институти равнището на безработица в Германия вероятно ще достигне пик от 5,9 на сто.
Те също така заявиха, че броят на хората, които са на намалено работно време - форма на държавна помощ, която позволява на работодателите да прехвърлят техните служители към по-съкратено работно време по време на икономически спад, за да ги задържат на работа (да не бъдат съкратени) - вероятно ще нарасне до 2,4 милиона.
Това се сравнява с около 1,4 милиона служители, които бяха на същата работна схема през пролетта на 2009 г. по време на световната финансова криза.