Геният Енио Мориконе на 91 (ВИДЕО)
Eнио Мориконе не е просто композитор на филмова музика. Той е творец от друго измерение, а с неговите творби са израснали поколения киномани. Ако не най-великият на всички времена, италианският маестро е поне в Топ 3 заедно с Джон Уилямс и любимеца на Хичкок Бърнард Хърман. А най-хубавото е, че продължава да композира, след като преди броени дни навърши 91 години.
Негова е музиката към повече от 570 филма, половината от които уестърни, сред които безсмъртните „Добрият, лошият и злият“, „За шепа долари“, „Имало едно време на запад“.
Негова музика звучи още и в знакови киноленти като „Имало едно време в Америка“, „Мисията“, „Малена“, „Декамерон“, „Професионалистът“, „Недосегаемите“, „Ново кино „Парадизо“, тв-сериала „Октопод“, „Легенда за пианиста“. Енио Мориконе е роден на 10 ноември 1928 г. в Рим, в семейството на професионалния джаз тромпетист Марко Мориконе. Учи тромпет, композиция, хорова музика и дирижиране в Консерваторията на Национална академия в Санта Чечилия.
В дебрите на филмовата музика за първи път се впуска през 1955 г. Паралелно с това продължава да композира произведения в любимия си класически жанр. Работата му в италианското киното протича в сътрудничество с режисьори от калибъра на Серджо Леоне, Пиер Паоло Пазолини, Дарио Ардженто, Бернардо Бертолучи. След 1964 г. Мориконе работи за звукозаписната компания „RCA“, където аранжира стотици песни, впоследствие превърнали се във велики балади, за звезди на италианската естрада като Джани Моранди, Марио Ланца, Миранда Мартино.
Не след дълго талантът на италианския композитор е забелязан и той уверено поема в посока Холивуд. Там Мориконе пише музика за филми на режисьори от ранга на Роман Полански, Оливър Стоун, Брайън Де Палма, Джон Карпентър, Куентин Тарантино.
Първата си голяма награда – Nastro d’Argento, получава през 1970 г. за музиката си към филма „Представи си една вечер на вечеря“. Година по-късно идва ред и на втората – за „Сако и Ванцети“. През 1979 г. е номиниран за пръв път за „Оскар“ за музиката към „Райски дни“. През 1986 г. – за „Мисията“, през 1987 г. – за „Недосегаемите“, и през 2001 г. – за „Малена“. С голямата награда на филмовата академия на САЩ – „Оскар“ за цялостно творчество, Енио Мориконе е удостоен през 2007 г